İlköğretim 7. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki hikâye türü öğretiminin 1981 ve 2005 Türkçe öğretim programları açısından değerlendirilmesi
An evaluation of story teaching in seventh class Turkish coursebooks recording to 1981 and 2005 Turkish lesson curriculums
  1. Tez No: 249806
  2. Yazar: FİLİZ KIZILKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkçe öğretim programı 1981 yılından 2006 yılına kadar değişmeksizin uygulanmıştır. 2005 yılında yayınlanan ve pilot okullarda uygulanan yeni Türkçe programı küçük değişikliklerle 2006 yılında aşamalı olarak yurt genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Mevcut programın terk edilip, yeni bir program oluşturma çabalarının nedeni, mevcut programın çağın ihtiyaçlarına cevap verememesi ve çağdaş öğretim yöntemleri yerine, geleneksel paradigmalar doğrultusundaki eğitim anlayışını ortaya koymasıdır. Bu bağlamda program hedefleri doğrultusunda hazırlanan ders kitapları öğretim programlarının uygulanmasında en önemli araçlardır. Öğretim programları değiştikçe, programın felsefesine göre hazırlanan ders kitaplarının da içeriği ve konu işleyiş şekilleri değişmektedir.2005 İlköğretim ikinci kademe Türkçe programı üç kitapla (Öğretmen kılavuz kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve ders kitabı) öğretim sürecinin yürütülmesini öngörmektedir. Yapılandırmacı yaklaşım benimsenerek, öğrenci merkezli olarak öğretim süreci düzenlenmiştir. 1981 Türkçe Eğitim Programı'na göre ise temel dil becerilerinin gelişimini zengin öğrenme etkinlikleri sağlamaktadır.Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılarak 1981 Türkçe Eğitim Programı'na göre hazırlanmış ve 2006-2007 öğretim yılına ait üç adet 7. Sınıf Türkçe ders kitabı ile 2005 Türkçe Öğretim Programı'na göre hazırlanmış ve 2007-2008 öğretim yılında okutulan üç adet 7. Sınıf Türkçe ders kitabındaki hikâye metinlerinin işleniş uygulamaları incelenmiş ve uygulama aşamaları karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda 2005 öğretim programına göre hazırlanmış Türkçe ders kitaplarında yer alan hikâye metinlerinin işleniş uygulamalarının, sözcük dağarcığının zenginleşmesi, algılama ve kavrama yeteneğinin gelişimi, analiz, sentez ve değerlendirme yapabilme düzeyine erişebilmesi kısacası öğrencilerin duyuşsal ve bilişsel alan gelişimleri için daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Hikâye metinleri yazarlarının seçkinliği, bu yazarların tanıtımı ve türle ilgili çalışmalar açısından 1981 programının 2005 programına göre daha kapsamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The new Turkish program which was published in 2005 and implemented in pilot schools has been started as gradually in 2006 with little changes. The current program was abandoned instead of this program. The effort was spent for new Turkish program since the current program could not respond to the needs of the era and besides that the current program created the traditional paradigm instead of modern teaching methods in this context the textbooks which were prepared according to targets are the most important tools in the implementation of educational program. During teaching programs get a change the text books which are prepared according to the program's philosopy are changed as content and functional.In the second stage, three books of Turkish Primary Education program in 2005 (Teacher's guide book, student workbook and textbook) provides in instruction execution process. Constructivist approach was adopted and the student-centered teaching process was organised. According to the 1981 program the development of basic language skills are provided thanks to rich learning activities.In this study by using the scanning method according to the 1981 education program designed for the 2006-2007 school year three 7th class of 2005 teaching Turkish textbook was prepared according to the 2007-2008 school year program is read in three 7th classes in Turkish textbooks of the story text in the process of handling applications were examined and compared.As a consequence of this study the story texts in the Turkish textbooks which are prepared according to 2005 educational program are thought more effective and more useful for students about improving vocabulary, perception and comprehension skills, analysis, synthesis skills. In short this story texts supported (helped) to the students about sensual and cognitive evaluation. The story texts in 2005 are deemed as inadequate according to 1981 about pre-eminence of authors, presentation of authors and study types.