Hemodiyalizin hastaların hayat kalitesine etkilerinin ölçülmesi
Measurement of the effects of patients with the life quality hemodialysis
- Tez No: 436921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kronik böbrek yetmezliği yaşayan hastaların hayatlarının bir parçası haline gelen hemodiyaliz tedavisi onların sosyal, ailevi ve iş yaşantılarını önemli bir şekilde etkilemektedir. Periyodik olarak hemodiyalize giren hastaların psikolojik bakımdan etkilendikleri düşünülmektedir. Bu araştırmada öncelikle hayatın kalitesi kavramı anlatılmış, refah seviyesi yüksek olan ülkelerin hayat kalitesi standartlarının neler olduğu ortaya konulmuş ve Türkiye'nin de durumu hem bu ülkelerle hayat kalitesi bakımından daha alt seviyede bulunan ülkelerle karşılaştırılarak, kronik böbrek yetmezliği yaşayan hastalarla hayat kalitesi kavramı arasında ne tür ve nasıl bir ilişki olduğu tezin araştırma kısmında ortaya konulacağından hayat kalitesi kavramı birinci bölümde açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise kronik böbrek yetmezliği konusunda teknik bilgi verilmiş, hastalığın ortaya çıkış belirtileri, gelişimi ve tedavi süreci anlatılmaya çalışılmıştır. Hastalığın en ileri derecelerinden biri olan organ yetmezliğinin hangi safhada ortaya çıktığı ve ülkemizde bulunan hemodiyaliz merkezleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise Tekirdağ İlinde faaliyet gösteren Hemodiyaliz merkezlerinde tedavi gören hastalar üzerinde bir anket çalışması yapılarak özellikle hastaların hemodiyaliz merkezlerinden memnuniyet derecesi tespit edilmeye çalışılmış ayrıca hastaların psikolojik durumları, hayat kaliteleri ile ilgili hissettikleri ve düşünceleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma Hemodiyaliz merkezlerinde tedavi gören 100 hastadan oluşan bir örneklem üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure patients who are part of their social life has become hemodialysis treatment affects their family and work life in a significant way. Enter hemodialysis patients because they are thought to be periodically affected them psychologically. First described the concept of quality of life in this study of countries with high level of prosperity the world has placed what appeared are the life quality standards and Turkiye's status between these countries and in comparison with countries on a lower level in terms of the quality of life of chronic renal insufficiency living concept with patients quality of life, what kind and how a relationship that will put forward the concept of quality of life of our thesis research were explained in the first chapter. In the second part of the study of chronic renal failure on technical information given, exit signs out of the disease, has tried to explain the development and treatment process. One of the most severe diseases of organ transplant to occur, at what level, is aimed to give information about hemodialysis centers in our country. In the last part of the research done a survey on patients treated in hemodialysis centers operating in Tekirdag province in particular has tried to determine the degree of satisfaction of patients on hemodialysis centers also the psychological condition of the patients, they feel about their quality of life and thought have tried to understand. Research was applied to a sampleconsisting of patients treated in 100 in hemodialysis centers.