Dış ticarette ödeme şekilleri, şirketlerin uygulamada karşılaştığı sorunlar ve ticaret yapılan yere göre tercih edilme nedenleri: Bursa örneği
The methods of payment in foreign trade, the problems confronting companies in practice and the reasons underlying preference on payment method according to the location of trade: The case of Bursa
  1. Tez No: 436940
  2. Yazar: AYKUT ALABAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ELİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde küreselleşme olgusuyla birlikte sürekli büyüyüp genişleyen dünya ekonomisi, teknolojik gelişmeler sayesinde sınırları ortadan kalkan dünya ülkeleri, kapalı pazar ve dışa kapalı ekonomi kavramlarını tamamen yok etmiş, uluslararası ticaret en önemli ekonomi dinamiği haline gelmiştir. Bu bağlamda, uluslararası ticarette ödeme şekilleri ve uygulaması konusu, uluslararası ticaret işlemlerinin akışı doğrultusunda büyük önem arz etmektedir. Türkiye'nin ihracat hacmi performansında ikinci sırada yer alan Bursa ilindeki büyük sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren şirketlere uygulanan anket çalışmasında, dış ticarette ödeme şekilleri konusunda şirketlerin sahada karşılaştığı sorunlar ve ticaret yapılan yere göre ödeme şekli tercihi ile kullanım nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın detayında; şirketlerin ithalatçı ve/veya ihracatçı konumundayken en sık kullandığı ödeme şeklinin hangisi olduğu ve ihracatçı konumundayken güven arz etmeyen bir ödeme şekli olan mal mukabili ödeme şeklini niçin tercih ettikleri araştırılmıştır. Belirlenen kıtalara, ülkelere göre ödeme şekli kullanımı ile kullanım nedenleri analiz edilmiştir. Son olarak, ödeme şekilleri içerisinde güvenilirliği ve uygulama aşamaları bakımından en önemlisi olan akreditif işleminde, şirketlerin konuya hâkimiyetleri ve akreditif işlem akışı sırasında hangi açılardan rezerv kesintisi yaşadıkları irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın nihayetinde, elde edilen veriler hakkında ulaşılan bulgular, sonuçlar ve öneriler kısmında detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
World economy has faced a constant growth and expansion with globalization phenomena. World countries, borders of which have been removed, completely wiped out the concepts of covered market and closed economies and international trade has become the most significant dynamic of economy. In this context, methods of payment in international trade and its practice are of great importance in terms of international trade operations. The study has been conducted to companies performing in large industrial areas in Bursa which is the second in the perfomance of Turkey's export volume. In the study, the problems in the field confronted by the companies about methods of payment in international trade, payment preferences depending on trade areas and their reasons of use are tried to be identified. The study has aimed to research on types of payment methods frequently used by importer and/or exporter companies and the reason why importer companies prefer to use cash against goods which is not reliable at this position. Depending on the chosen continents and countries, the use of payment method and the reasons of use are tried to be analyzed. In Letter of Credit, the most important payment method in terms of reliability and implamentation phases, it has been tried to scrutinize the knowledge of companies on the issue and on which aspects they have experienced reserve interruption during the Letter of Credit work flow.In Consequences and Propositions part of the thesis, findings on data gained during the study have been explained in detail.