Uzaktan eğitim yönetimi ve Türkiye'deki vakıf üniversitesi uygulamaları (İKÜ-E-MBA yüksek lisans program örneği)
Managament of distant learning and applications of foundation universities in Turkey (Sample of İstanbul Kültür University E-MBA master degree programs)
  1. Tez No: 436978
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN ULUÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada son yıllarda eğitim alanında oldukça popüler olan“Uzaktan Eğitim”yönetimi konusu incelenmiş, Türkiye'de uzaktan eğitim hizmeti veren vakıf üniversitelerindeki uygulamalar üzerine araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda İstanbul Kültür Üniversitesi E-MBA Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim Programı öğrencilerine uygulanan anketle desteklenerek incelenmiş ve bu konudaki sorunlar ve öneriler dile getirilmiştir. Veri toplama aracı olarak literatür taraması ve öğrencilerin görüşlerini ortaya çıkarmaya yönelik çeşitli soruları içeren anket uygulanmıştır. Araştırma sürecinde konuyla ilgili birçok kaynak ve bu konuda yapılmış araştırmalar incelenerek araştırma projelendirilmiş, veriler ayrı ayrı toplanmış, analiz edilmiş ve elde edilen veriler sonucunda bir araya getirilmiştir. Bu bulgular ışığında ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of“Distant Learning Management”, which is quite popular in education field in recent years, has been observed and a research has been done on applications of foundation universities serving distant learning in Turkey. In this context, It has been examined by supporting with a survey, applied to İstanbul Kültür University Distant Learning Master Degree Program students, and, problems and suggestions about this issue have been depicted. Literature scanning and a survey, including various questions to uncover student's opinions, have been applied as a means of data collecting. In this process, the research has been designed by studying many resources and researches about the subject, and data has been separately collected, analyzed and put together in the end. Some suggestions have been given, based on the results emerging in the light of these findings.