Ney'e yeni başlayanlar için öğretim yöntemi
Teaching method for ney beginners
  1. Tez No: 436979
  2. Yazar: AHMET CEMAL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ADİL FERİDUN ÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Anabilim Dalı Türk Müziği Yüksek Lisans Programı dahilinde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmış bu çalışma, ney eğitimine yeni başlayacak öğrenciler için eğitmenler tarafından kullanılmak üzere hazırlanmış yöntemi içermektedir. Bu yöntem birçok öğrencinin öğrenme sürecindeki farklılıkları göz önünde bulundurarak ney öğrenmek isteyen herkese hitap edebilecek bir yöntemdir. Diğer öğrenme metotlarından farklı olarak öğretme yöntemine sadece eğitmen sahip olur. Çalışılması gereken alıştırmalar sırası geldikçe eğitmen tarafından öğrencilere verilir. Yöntem on altı dersten oluşmaktadır. Teorik müzik bilgisi ikinci, üçüncü, dördüncü ve on birinci derslerde verilir. Birinci derste neyin yapısı, ses çıkarma tekniği, ilk ses çalışmaları, tutuş ve sonraki parmak çalışmaları hakkında bilgiler verilir. Bu derste pratik olarak sadece ses çıkarma çalışılır. İkinci derste arka delikten çıkan sesler çalışılır. Öğrenilen sesleri pekiştirmek için ödev verilir. Üçüncü derste tutuşa geçilir ve bazı sesler çalışılır. Dördüncü dersten itibaren ilk ritmik müzikal alıştırmalar verilir. Bu alıştırmalar piyano eşliklidir. Dersin sonunda transpoze ödevi verilir. Beşinci dersten on birinci derse kadar yapılan çalışmalar öğrencinin ney üzerindeki parmak hakimiyetini arttırır. On birinci dersten on altıncı dersin sonuna kadar özel olarak seçilmiş eserler çalışılır. Bazı eserlerden önce çalması zor olan sesler için özel çalışma yöntemi verilir. On altı dersin bitmesiyle öğrenciler temel ney eğitimini tamamlamış olurlar. Tavrı oluşturan vibrato vb. gibi süslemeler ileri ney eğitimi konusu dahilinde olduğu için bu yöntemde verilmemiştir. Sonuç ve öneriler kısmında on altı dersten sonra çalışılması önerilen eserler bulunmaktadır. Ekler bölümünde piyano eşlikli alıştırmaların notaları bulunmaktadır. Bu notalar mansur ney akorduna göre yazılmıştır. Diğer akortlardaki neyler ile çalınmaları gerektiği durumda eğitmen tarafından transpoze edilmelidir. Ekler bölümünün diğer kısmında ise 1997 – 98 eğitim öğretim yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü Hazırlayıcı Birim devresinde, neyzen Salih Bilgin tarafından verilen eğitimin ortaokul hazırlık sınıfına ait çalışmaların tamamı mevcuttur. Bu ekin verilmesinin amacı klasik ney öğretiminin tanıtılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to develop a new method in basic ney training; that could be applied to new beginner students. As such, this thesis presents a trainer's guide for ney training; designed on the basis of student differences in learning process. Therefore the method is applicable to everyone who intends to learn ney. Different than other learning methods, training method is possessed only by the trainer. Student exercises are sequenced; and are given as homework exercises as a part of the training method. Method consists of sixteen lessons. Theoretical music knowledge is taught among lessons one, two, three, four and sixteen. In lesson one; information about structure of ney, technique of sound making, first sound exercises, holding, and upcoming finger exercises are mentioned. Practical study consists of sound making among lesson one. Lesson two consists of the sound making exercises from the back hole of ney. Homework is given to reinforce the played sounds. In lesson three, holding and some other sounds are studied. After lesson four, rhythmic musical exercises with piano starts. At the end of lesson four, musical note transposition homework is given. Studies among lesson five and eleven increases the students' finger mastery on ney. Among lesson eleven and sixteen, specially chosen musical pieces are studied. Before some pieces, special training exercies are given for hard sounds. Students complete the basic ney training at the end of lesson sixteen. Vibrato and other similar techniques that shape the ney playing attitude are not covered among the basic training; as those techniques are a part of the further ney training. Recommended musical pieces for further exercising are placed in the results and discussion section. Musical notes for music pieces with piano are in appendix. Those notes are written for mansur ney chord and needs transposition if they will be played with different ney chords. Among 1997-98 academic years, secondary school preparatory class ney training applied by neyzen (ney player) Salih Bilgin in Istanbul Technic University Turkish Music Conservatory, are also placed in appendix with the aim of introducing classic ney training.