Determinants of household savings behavior in Turkey
Türkiye'de hanehalkı tasarruf davranışlarının belirleyenleri
- Tez No: 436983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, mikroekonometrik bir yöntem kullanarak demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerin Türkiye'deki hanehalkı tasarruf davranışları üzerindeki etkisini ve bu tasarruf davranışlarının yaşam döngüsü hipoteziyle uyumlu olup olmadığını araştırmaktadır. Yurtiçi tasarruflar ve yatırım, bir ekonominin uzun dönemli büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, yurtiçi tasarruf oranlarının düşük olmasının bir sonucu olarak ani bir durgunluk döneminde ya da uluslararası sermayenin dışarıya kaçması sonucunda büyümelerini finanse etme konusunda zorluklarla karşılaşmakta, bu da finansal krizlere yol açmaktadır. 2008-2009 yıllarında Türkiye'nin büyüme oranında yaşanan keskin düşüş de büyük oranda sermayenin ülke dışına kaçmasından kaynaklanmıştır. Türkiye krizin ardından yeni sermaye girişleriyle büyümeyi yeniden sağlamış olsa da büyüme hızı, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avro bölgesinde gelişen koşulların uluslararası sermayeye cazip gelmesi dolayısıyla, son yıllarda yavaşlamıştır. Bütün bu olaylar, yurtiçi tasarrufların ekonominin uzun dönemli büyümesi üzerindeki kritik rolüne işaret etmektedir. Türkiye'de yurtiçi tasarrufların belirleyenlerini analiz eden sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların çoğu tasarruf davranışlarını makroekonomik göstergeler üzerinden analiz etmektedir. Ancak makroekonomik çalışmalar, parasal ve mali faktörlerin etkilerini analiz etmek için temsili bir hanehalkı varsayımı yapmakta, dolayısıyla hanehalklarının davranışları arasındaki farklılıkları yok saymaktadır. Diğer yanda mikro düzeyde yürütülen çalışmalar birtakım sosyal, ekonomik, demografik ve coğrafi faktörler aracılığıyla hanehalkı tasarruf davranışlarını daha iyi analiz etmektedir. O nedenle bu çalışmada yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, istihdam durumu, medeni durum, hanehalkı büyüklüğü, hanehalkı geliri gibi hanehalklarının mikro düzeydeki belirleyenlerine odaklanılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2003 ve 2013 yılları arasında yayınlanan Hanehalkı Bütçe Anketleri'nden yararlanılarak oluşturulan veri setleri araç değişkenli kantil regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Kantil regresyon yöntemi, son yıllarda tasarruf gibi hanehalkları arasında değişen ve simetrik olmayan bir dağılıma sahip olan değişkenler için kullanılmaktadır. Bu çalışma, aynı konuyu mikro düzeyde analiz eden geçmiş literatüründen farklı sonuçlar vermektedir. Çünkü bu çalışmada hanehalkı tasarruf davranışları, farklı tasarruf oranı dilimleri içindeki hanehalkları arasındaki farklılıklar dikkate alınarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda hanehalkı tasarruf oranının anlamlı belirleyenlerinin her bir tasarruf oranı dilimi içindeki etkisinin de farklı olduğu görülmüştür. Buna ek olarak daha önceki çalışmalar tarafından hanehalkı tasarruf oranının anlamlı belirleyenleri olarak kabul eden eğitim seviyesi, hanehalkı büyüklüğü gibi değişkenlerin tasarruf oranı dilimlerinin bazıları için anlamlı kabul edilemeyeceği görülmüştür. Ayrıca yaşam döngüsü hipotezinin hanehalkı tasarruf oranının bir yaşam döngüsü boyunca kambur bir şekil alması gerektiğini işaret eden bulgusunun Türkiye'deki hanehalkı tasarruf davranışları için geçerli olmadığı görülmüştür. Bu sonuç yüksek ihtimalle yaşlı kimselerin fedakarlığından ve miras güdüsünden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra ihtiyati tasarruf kuramı da girişimci hanehalkı reislerinin tasarruf davranışları haricinde Türkiye'de geçerli değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effects of demographic and socio-economic factors on household savings behavior using a microeconometric technique and to see whether the life cycle hypothesis holds for the household savings behavior in Turkey. Domestic saving and investment play a crucial role in the long run growth of an economy. Developing countries, like Turkey, face significant difficulties in financing their investments, and consequently growth, during a sudden stop or outflow of international capital, which leads to financial crises, as a result of low levels of domestic saving. The dramatic fall in the growth rate of Turkey during the financial crisis of 2008-2009 mostly resulted from outflow of international capital. Turkey regained her growth by new capital inflows after crisis, however the rate has slowed down recently due to improved economic conditions in the U.S. and the Euro zone, which attracts international funds. These events, therefore, emphasized the critical role of domestic saving for the long run growth of Turkish economy. There exist limited number of studies which analyze the determinants of domestic savings in Turkey. Most of them are macro level studies, which analyze the saving behaviors by some macroeconomic indicators. Nevertheless, macroeconomic studies assume a representative household while analyzing the effects of monetary and fiscal factors, which ignores the differences across the household behaviors. Since micro level studies can explain the household savings behavior better via some social, economic, demographic and geographic factors; this study focuses on micro level determinants of household saving, such as age, sex, education level, employment status, marital status, household size and household income. The data drawn from the Household Budget Surveys (HBS) between the years 2003 and 2013, which are published by Turkish Statistical Institute (TurkStat), are analyzed via the instrumental variable quantile regression method, which has been widely used in recent years to estimate the variables like savings which vary across the households and have asymmetrical distribution. This study confers different results from the previous literature, which analyzes the issue at micro-level, as household savings behavior in this study is investigated by taking the dissimilarities among households, who have different levels of saving rate. It is observed that significant determinants of household savings behavior has varied effects on households with different levels of saving rate. Additionally, some variables, which are accepted as the statistically significant determinants of household saving rate by the previous literature, such as education level, household size, can not be identified as significant determinants for some of the saving rate quantiles. It is also concluded that the finding of the life cycle hypothesis, which implies that household saving rate follows a hump-shaped pattern over a life cycle, does not hold for household savings behavior in Turkey. This result most probably stems from the altruism of old-age people and the bequest motive. Moreover, precautionary saving motive does not hold in Turkey with one exception, savings behavior of entrepreneur household heads.