Quality versus quantity: The limited impact of compulsory schooling laws on household financial behavior
Nitelik ve nicelik: Zorunlu eğitim yasaların hanehalkının finansal davranışı üzerindeki sınırlı etkisi
- Tez No: 654072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE PELİN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hane halkının finansal piyasalara katılımının düşük olması, modern ekonomide çözülmesi gereken önemli bulmacalardan biridir. Ancak, hala bunu etkileyen faktörleri anlamamız gerekiyor. Zorunlu eğitim yasalarının hanehalkı borçlanması ve tasarruf kararları üzerindeki etkisini tahmin etmek için, Türkiye'deki zorunlu eğitim yasalarındaki bir değişikliğin neden olduğu dışsal değişimlerden yararlanıyoruz. İndirgenmiş Biçim Regresyonu kullanarak, eğitim reformunun hanehalkı reislerinin eğitim seviyesini artırdığını ve hane halklarının banka hesaplarında tasarruf tutma eğilimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu tespit ettik. Ancak, kalan tasarruf ve borçlanma ölçülerinde böyle bir ilişki gözlemlemiyoruz. Bu sonuçlar, yalnızca eğitim sürelerinin artışina sebep olan politikaların finansal market katılımına etkisinin ciddi bir şekilde sınırlı olduğuna işaret etmekte ve finansal eğitimin erken eğitim müfredatlarına dahil edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The low level of household financial market participation is one of the important puzzles remaining to be solved in modern economics. Yet, we have still to understand its determinants. We exploit the exogenous variation induced by a change in compulsory schooling laws in Turkey to estimate the impact of compulsory schooling laws on household borrowing and saving decisions. Using Reduced From regressions, we find that the education reform increased the schooling level of household heads and had a positive impact on households' propensity to hold savings in bank accounts. However, we do not observe such a relationship in the remaining measures of saving and borrowing. These results point to a grave limitation of policies that only increase the years of schooling on financial market participation, and highlight the importance of the inclusion of financial training in early education curriculums.