Türkiye 2010-2020 yılları arası erkek hayat ve hayat annüite tablolarının hazırlanması ve net tek prime geçiş
To calculate Turkey between the years of 2010-2020 male life table and life anuuity tables and net single premium calculation
  1. Tez No: 437002
  2. Yazar: SEVİLAY AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, hayat tablolarının modellemesinde yaygın olarak kullanılan Coale and Demeny yöntemi batı modeli uygulanarak 2010-2020 yılları arasında Türkiye erkek nüfusuna ait tekli yaş aralıklı hayat tablosunun elde edilmesi, elde edilen hayat tablosu ile 2010-2020 yılları arası Türkiye erkek nüfusuna ait hayat annüite tablosunun oluşturulup komütasyon tablosu yardımı ile 18 yaşındaki bir birey için net tek primin hesaplanmasıdır. Çalışmada öncelikle hayat tabloları, hayat tablolarının çeşitleri, hayat tablolarının tarihi ve Türkiye'de kullanılan hayat tabloları ile ilgili bilgiler verilmiş daha sonra annüite kavramı, annüite çeşitleri, Türkiye'de kullanılan annüite uygulamaları ile ilgili bilgilere değinilmiştir. Batı Yöntem kısmında ise hayat tabloları, hayat annüite tabloları ve komütasyon tablolarının oluşturulması için gerekli formüllerin üzerinde durulmuştur. Bulunan tablolar Almanya, Yunanistan, İngiltere, Amerika, Japonya gibi ülkelerin ilgili tabloları ile ve 2010 yılına ait Türkiye erkek hayat ve hayat annüite tablosu ile karşılaştırılmıştır. 2015 yılına ait Türkiye erkek komütasyon tablosu bulunmuştur. Net tek prim hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to obtain single-age intermittent life table of the male population in Turkey between the years of 2010-2020 by applying the Coale and Demeny method, a western model, which is commonly used in modeling of the life tables, and to calculate the net single premium for an individual of 18-year-old with the help of commutation table by creating life annuity table of male population of Turkey between the years of 2010-2020 by means of life table obtained. In the study, primarily, information regarding to life tables, types of life tables, the history of life tables and life tables used in Turkey have been given, then information about annuity concept, annuity types, the annuity applications used in Turkey have been discussed. In the West Method part, the necessary formula for the creation of life tables, life annuity tables and commutation tables have been focused on. The tables found have been compared with relevant tables of countries such as Germany, Greece, England, USA, Japan and also Turkey's male life and life annuity table belonging to the year 2010. Turkey's male commutation table of 2015 has been obtained. Net single premium calculation has been made.