Kamu kurumlarında iç denetim ve bir anket uygulaması
Internal audit and a survey of public institutions
- Tez No: 437003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UMUT ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyadaki gelişmeler ve ekonomik gelişmelerle birlikte, denetim eski dönemlerden bu yana sosyal hayatın içinde yer alarak günümüze kadar gelmiştir. Denetimin pek çok sektöre yararı olmuş, farklı eksikliklerden iç denetim kavramı doğmuş işletmelerin yapısı içinde, kuruma değer katan, bağımsız ve tarafsız bir işlev olarak iç denetim kavramı ortaya çıkmış , ilk defa özel sektörde çalışmalar yapılmıştır. Özel sektörde iç denetim mesleği 1995 itibariyle örgütlenmiş ve Avrupa Birliği adaylığıyla iç denetim kamu sektöründe görülmüştür. Kamu sektöründe denetim kavramı 1927 yılında 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu ile başlamış, Kanundaki eksik kavramlarla birlikte yerini, Avrupa Birliği adaylığıyla, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanununa bırakmıştır. Yeni Kanun ile birlikte hesap verilebilirlik, şeffaflık, iç kontrol gibi kavramlar kamu sektöründe yer bulmuştur. Bir anket çalışması yapılarak Türkiye'deki kamu kurumlarında iç denetim sisteminin durumu izlenmiştir. Bu çalışmada ülkemizdeki kamu kurumlarında iç denetim sistemi incelenmiş, uygulamada ise anket çalışması yapılmış, kamu kurumlarındaki mevcut durum tespit edilmeye çalışılmış, eksiklikler görülmüş, anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the latest economic developments together around the World, auditing has been in our lives and has come from previous periods until today. Internal auditing concept arose as an independent and unbiased function, which adds value to the institution within the administrative structure, and first studies were performed in private sector. In public sector however, auditing concept has started with General Accounting Law (Muhasebe-i Umumiye Kanunu) numbered 1050 in 1927; but with the EU candidacy and inadequate concepts within the Law, it has been revised as Public Finance Management and Control Law. Numbered 5018, with the new Law in force, accountability, transparency, internal auditing concepts have found place in public sector. In this study, internal auditing system in the public sector in our country were investigated, a questionnaire was carried out practice, current situation in public instutions were tried to be determined, deficiencies were observed and the results of the questionaires were evaluated.