Fransızca öğretiminde edebi metinlerin kullanımı
The use of literary texts in French language education
  1. Tez No: 437083
  2. Yazar: EVRİM ATUN ERMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ŞAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda, yabancı dil sınıfında, edebi metinler kullanımının, günümüze kadar gelen dil öğretim yöntemleri çerçevesinde gelişimi incelenerek, dil öğretiminde edebi okumanın, ilk seviyelerden itibaren başlaması gerektiğini vurgulamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, çağdaş edebiyat okuru ve dil sınıfı öğrencisi arasında oluşabilecek benzerlikleri irdelemek ise çalışmamızın başka bir önemli amacını yansıtmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1.Edebiyatın dil sınıfında kullanılması mümkün müdür? 2.Edebi metinleri dil sınıfında ilk seviyeden itibaren kullanmak mümkün müdür? 3.Edebi metinlerin yabancı dil dersi kitaplarında ilk seviyeden itibaren yer alması mümkün müdür? 4.Edebi metinlerden, dil sınıfında hangi yöntem, kuram ve anlama modelleri çerçevesinde yararlanılabilir? 5.Yeni Roman örneklerinden seçilecek metinlerle, dil sınıfında ne gibi etkinlikler hazırlanabilir?
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose was to underline the need of literary reading in language teaching from the very first level, by exploring the place of literary texts in the language teaching methods from past to present. Within this context, to show the possible similarities between the contemporary reader of literature and the student of the language teaching class, forms the other main purpose of this study. In accordance with these purposes, the following questions were explored: 1.Is it possible to use literary texts in the language teaching class? 2.Is it possible to use literary texts in the language teaching class from the very first level? 3.Is it possible to have literary texts in the language teaching course books from the very first level? 4.Among which method, theory and comprehension skills, stands the best way of taking profit out of the literary texts the language teaching class? 5.What kind of activities could be arranged with the texts chosen from the New Novel books?