Türk bankacılık sektöründe karlılığın belirleyicileri ve ürün hizmet pazarlamasının karlılık üzerindeki rolü
Determinants of profitability in Turkish banking sector and marketing's impact on profitability
- Tez No: 437106
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ülkemizde son 15 yıldan bu yana büyük yapısal değişiklikler gösteren bankacılık sektörü, bugün gelmiş olduğu noktada yüksek karlılık gösteren işletmeler haline gelmiş ve bu durumu, her yeni dönemde geliştirdiği yepyeni pazarlama ve satış yöntemleri sayesinde süreklilik arz edecek bir kalıba sokmuştur. Çağdaş ekonomik sistemlerde bankalar, klasik model olan mevduatı krediye dönüştüren kurumlar rolüne ek olarak, ekonomik kalkınma ve büyümeyle birlikte hayatın her aşamasında yer almaya başlamışlardır. Bu yeni ve sürekli gelişen rol, bankaları hem yapısal hem de işlevsel olarak gelişmeye zorlamakta, hem de piyasaların eski ve karlılığı düşük pazarlama enstrümanlarından uzaklaşarak, maksimum kar – minimum maliyet ekseninde çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir. Bu çalışmanın amacı, her geçen yıl artan bankacılık karlılık hedefleri doğrultusunda, sektörün ürün ve hizmet pazarlama çalışmalarının karlılık düzeylerine olan etkisini göstermek ve bu doğrultuda yapılacak araştırmalara yön vermektir.
Özet (Çeviri)
In our country, the banking sector which has undergone major structural changes since the previous 15 years has become businesses showing high profitability; moreover this current situation is continuous through new marketing and sales methods . The banks in the modern economic system, in addition to the role of institutions that change classic model of deposits into credit , have begun to take place at every stage of life with economic development and growth. This new and constantly evolving role forces the banks to develop both structurally and functionally, and encourages to work at maximum profit- minimum cost by keeping away from old and low profit marketing instruments as well. The aim of this study is to show the effect of product and marketing activities of the sector on the level of profitability , and accordingly to provide necessary path for further research studies in terms of the increasing banking profitability goals day by day.