Sosyal paylaşım siteleri üzerinden kullanılan izlenim yönetimi taktiklerinin istihdam edilebilirlik ve çalışan net tavsiye skoru üzerindeki etkisinde sübjektif kariyer başarısının aracı rolü; Bankacılık sektöründe bir araştırma
Mediating role of subjective career success on the effect of employability and employee net promoter score of impression management tactics used by vitue of social networking websites; A research in banking sector
  1. Tez No: 437145
  2. Yazar: HALE CİDE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
21.yy.' da dijitalizasyonun getirdiği değişim hızı, örgütleri ve çalışanları yoğun bir rekabet ortamında varlıklarını devam ettirmeye zorlamaktadır. Ana kavramsal çerçevesi Goffman'ın Dramaturji Teorisi ve bu teoriye bağlı izlenim yönetimi taktiklerinden oluşan araştırmada, dijitalizasyonun etkisi ile sosyal paylaşım siteleri üzerinden kullanılan izlenim yönetimi taktiklerinin öncülleri ve ardılları ile ilişkilerinin ilk defa bu modeldeki değişkenler kapsamında tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, dijitalizasyon etkisinin gözlemlenebildiği bankacılık sektörü örneklem grubunda yer alan kişilerin, özyeterlilik inancı ve kendini ayarlama düzeyinin, kullandıkları izlenim yönetim taktikleri üzerindeki pozitif etkisi belirlenmiş, yapılan literatür taraması sonucu ulaşılan ölçüm araçlarına ek olarak,“Sosyal Konum Gösterme Taktiği”ve“Görsel İle İzlenim Taktiği”nin tanımı yapılmıştır. Araştırmanın literatüre en önemli katkısı olan, Sosyal Paylaşım Siteleri Üzerinden Kullanılan İzlenim Yönetimi Taktikleri'nin istihdam edilebilirlik algısına etkisinde sübjektif kariyer başarısının tam aracı rolü ve yine sosyal paylaşım siteleri üzerinden kullanılan izlenim yönetimi taktiklerinin çalışan net tavsiye skoruna etkisinde sübjektif kariyer başarısının kısmi aracı rolü belirlenmiştir. Son olarak sübjektif kariyer başarı algısı ile istihdam edilebilirlik algıları arasındaki ilişkilerin gücünü etkileyeceğine inanılan kişilerin yaşamış oldukları gelecek belirsizliğinin düzenleyici rolü gösterilerek, bu rolün negatif etkisinin azaltılması için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarının hem sektördeki uygulayıcılara hem de bu konuda çalışma yapan araştırmacılara yol gösterebilecek birtakım ipuçları içermesi ve daha önce yapılmış çalışmalardan farklı bir zeminin değerlendirmesi nedeniyle konu ile ilgili yapılacak araştırmalara rehberlik edeceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Ġzlenim Yönetimi Taktikleri, Sosyal PaylaĢım Siteleri Üzerinden Kullanılan Ġzlenim Yönetimi Taktikleri, Sübjektif Kariyer BaĢarısı, Ġstihdam Edilebilirlik, ÇalıĢan Net Tavsiye Skoru, Gelecek Belirsizliği, Dijitalizasyon,Sosyal Konum Gösterme, Görsel Ġle Ġzlenim
Özet (Çeviri)
Digitalization caused rapid changes in 21st century forces organizations and employees to continue their existence in a competitive environment. Main conceptual framework of this Research is formed by 'Goffman's Theory of Dramaturgy' and 'Impression Management Tactics', and it targets to identify, for the first time through the variables in this model, the relationship between the predecessors and successors of the Impression Management Tactics used in Social Networking Websites thanks to effect of digitalization. The Research identifies how the 'self-efficacy belief' and the 'self-monitoring' of the people comprising the sample group from banking sector where effects of digitalization is observed, affects positively the Impression Management Tactics used by them, and defines“Social Standing Display Tactic”and“Impression by Image Tactic”being the new Impression Management Tactics used in Social Networking Websites. An important contribution of this Research to literature is the identification of the Full and Partial Mediating Role of Subjective Career Success in the effect of utilization of Impression Management Tactics in Social Networking Websites on perception of Employability and Employee Net Promoter Score. Finally, the regulatory role of Uncertainty of Future experienced by people who are thought to affect the power of relationships between perception of Subjective Career Success and of Employability is shown, and suggestions are made for diminishing their adverse effect. The conclusions reached are hoped to serve as guideline for practitioners in banking sector and for future researchers in this field since it contains some clues and a different assessment as in other researches hitherto. Keywords : Impression Management Tactics, Impression Management Tactcis via Social Networking Websites, Subjective Career Success, Employability, Employee Net Promoter Score, Uncertanity of The Future,Digitalization, Displaying Social Standing, Impression by Images