Beyaz eşya sektöründe finansal tablolar analizi ve bir uygulama
Financial statements analysis in white goods sector and an application
- Tez No: 437186
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda artan sermaye birikimi ve beraberinde getirdiği rekabet, şirketlerin finansal durumlarının değerlendirilmesi açısından finansal tablolar ve finansal tablolar analizinin önemini arttırmıştır. Öyle ki, şirketlerin finansal planlama ve kontrol faaliyetlerinin yürütülebilmesi, mevcut ve olması gereken finansal durumlarının bilinmesi, geçmişle ilgili verilerden yola çıkarak gelecek ile ilgili ipuçları elde edebilmesi her geçen gün finansal tablolara olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu çalışma, beyaz eşya sektörünün, artan rekabet karşısında ki finansal durumunu, finansal tablolar analizi yöntemleriyle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sektörün mevcut durumu, Arçelik A.Ş.'nin bağımsız denetimden geçmiş ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na göre hazırlanmış konsolide finansal tablolarından yararlanılarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Finansal Tablolar, Finansal Tablolar Analizi, Beyaz Eşya Sektörü
Özet (Çeviri)
The rise in capital stock in recent times and the competition this has caused has increased the importance of the analysis of financial statements in evaluating the financial positions of companies. Financial planning and control, generating educated estimates on future financial states are only certain aspects of how a proper analysis of financial statements can be invaluable. This working paper has purposed to identify current situation of the white goods sector against increasing competition with financial statements analysis methods. Current situation of the sector has analyzed using the independently audited, up to the standards of ''Turkish Financial Reporting Standards'', consolidated financial statements of Arçelik. Keywords : Financial Statements, Financial Statements Analysis, White Goods Sector.