Marka Hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybı
Loss of right by way of remaining silent in Trademark law
  1. Tez No: 437217
  2. Yazar: EGEMEN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SEZGİN HUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybı, dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılması yasağının bir görünümüdür. Özel hukukun tamamında uygulanabilir olan sessiz kalma yoluyla hak kaybı, marka hukuku alanına ait bazı davalar bakımından önemli rol oynadığından ve bunun içtihat ile öğreti tarafından geliştirilmesinin ardından marka hukuku ile özdeşleşmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybının tanımı, gelişimi ve hukuki düzenlemelere konu edilmesine yer verilmiştir. Bu bölümde çalışmayı ilgilendirdiği ölçüde marka hakkına değinilmiş, daha çok sessiz kalma yoluyla hak kaybının teorik altyapısı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybının gerçekleşme koşulları incelenmiştir. Bu koşulların her biri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybının niteliği ve hukuki sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Loss of right by way of remaining silent in trademark law is a view of good faith and prohibition of abuse of rights. Following its development by precedents and doctrine, loss of right by way of remaining silent which is applicable to the fullest extent of private law is identified with trademark law on the ground that it plays a crucial role in terms of some cases regarding trademark law. Definition, development and subjection to regulations of the loss of right by way of remaining silent in trademark law is included in the first section of this study which is comprised of three sections in total. In this section, trademark rights are mentioned to the extent that it regards this study and in particular, the theory of loss of right by way of remaining silent is addressed. In the second section of the study, conditions of the loss of right by way of remaining silent in trademark law are examined. Such conditions are discussed in detail. In the third section of the study, characteristics and legal consequences of the loss of right by way of remaining silent in trademark law are evaluated.