Marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybı
Loss of rights through silence in trademark law
- Tez No: 859917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKTAŞ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sessiz kalma yoluyla hak kaybı ilkesi, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile ilk kez pozitif düzenlemeye kavuşmuştur. Ancak ilke, hukuki dayanağını Türk Medeni Kanunu m. 2 dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılmasından alması sebebiyle Yargıtay içtihatları ve öğretideki görüşler doğrultusunda pozitif düzenlenmenin olmadığı süreçte de hukukumuzda yer almakta ve uyuşmazlık çözümlerinde kullanılmaktaydı. Bu çalışmada, marka hukukunda özel bir yeri olan sessiz kalma yoluyla hak kaybı ilkesinin tarihsel gelişimi, uygulanma alanı ve koşulları, nihayetinde hüküm ve sonuçları, yargı kararları ve öğretideki görüşler de dikkate alınarak ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The principle of loss of rights through acquiescence, regulated for the first time by the Industrial Property Law No. 6769, has gained positive regulation. However, due to the principle deriving its legal basis from Article 2 of the Turkish Civil Code, the principle has been present in our legal system and used in dispute resolutions even during the period when there was no positive regulation in line with the decisions of the Court of Cassation and opinions in doctrine regarding the abuse of right. In this study, the historical development, scope of application and conditions, and ultimately the judgment and consequences of the principle of loss of rights through acquiescence, which holds a special place in trademark law, will be examined in detail, taking into account judicial decisions and opinions in doctrine.