Marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybı
Loss of right by way of remaining silent in trademark law
- Tez No: 789222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sessiz kalma yoluyla hak kaybı, hak ihlaline uğrayan kişinin ihlali oluşturan davranış karşısında uzun süre itiraz etmemesi veya ihlale katlandığını gösteren davranışlarda bulunması sonucunda dava hakkını yitirmesi anlamına gelmektedir. Temelinde dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılması yasağı bulunan ilke Türk hukukunda ve uluslararası hukukta özellikle marka hukukuna özgülenmiştir. Öncesinde Türk Medeni Kanunu'nun 2. maddesi dayanak gösterilerek Yargıtay içtihatlarıyla yerleşik hale gelmiş olan ilke 10 Ocak 2017 tarihinde Sınai Mülkiyet Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle pozitif düzenlemeye kavuşmuştur. İlkeye ilişkin ilgili düzenleme AB mevzuatı ve diğer uluslararası hukuktaki örneklerinden farklı olarak hükümsüzlük davalarına özel olarak düzenlenmiştir. Bu çalışma kapsamında İlkenin Türk hukukundaki gelişim süreci karşılaştırmalı hukuktaki örnekleriyle birlikte değerlendirilerek, kanuni düzenlemedeki şartlar açıklanmış, özellikle sessiz kalma ve sonraki tarihli markanın iyiniyetli olması şartlarında dikkate alınması gereken dürüstlük kuralı, iyiniyet, çelişkili davranış yasağı prensipleri marka hukuku açısından incelenmiştir. Özel düzenlemenin dışında bırakılmış marka tecavüzü davaları ve ticaret sırasında kullanılan işaret veya tescilsiz markalara ilişkin haksız rekabet davaları bakımından ilkenin kıyasen nasıl uygulanabileceği yargı kararları ve doktrinden faydalanarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loss of right by way of remaining silent means that the one who has acquiesced or knowingly tolerated the infringement for a substantial length of time shall no longer take action. The principle based on the rule of good faith and prohibition of abuse of rights exclusively applies to the trademark law in Turkish Law and International Law. Prior to the Turkish Industrial Property Law dated 10 January 2017, the principle was being applied to the Court of Cassation decisions in accordance with the Turkish Civil Code Article 2. Thereafter the Turkish Industrial Property Law comes into force and the regulation of the principle is settled. Unlike the examples in EU legislation and other international regulations, the regulation regarding the principle has been specialized for invalidity cases. Within the scope of this study, the terms of the article were explained by evaluating the development process of the principle in Turkish Law and comparative law. The principles regarding the determination of the acquiescence and the condition that the later trademark must be in good faith were considered. Thereof the rule of good faith, the prohibition of abuse of rights, and the prohibition of inconsistent behavior were examined from the perspective of trademark law. Trademark infringement cases and unfair competition cases related to the unregistered trademarks and signs used in commerce are excluded from the regulation and it is attempted to be explained with court decisions and doctrine that how this principle may apply to those cases by analogy with the regulation.