Karşılaştırmalı hukuk bakımından marka hukukunda sessiz kalma yoluyla hak kaybı
Acquiescence in Trademark Law in respect of Comparative Private Law
- Tez No: 737518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Marka hukuku, günümüzün en dinamik hukuk dallarından biri olması ve marka hukuku düzenlemelerinin birçok hukuk sisteminde diğer hukuk dallarına nazaran güncel olarak kaleme alınmış olmaları sebebiyle hukukun birleştirilmesini amaçlayan düzenlemelerden oldukça etkilendiği görülmektedir. Dolayısıyla, marka hukuku bakımından sessiz kalma yoluyla hak kaybı kavramı, tüm hukuk düzenlemelerinde güncel bir şekilde ele alınmış ve AB düzenlemeleri doğrultusunda, birbirleriyle paralel bir şekilde düzenlenmiştir. Sessiz kalma yoluyla hak kaybı kavramının temelini oluşturan dürüstlük kuralı ve medeni hukuk düzenlemeleri doğrultusunda, hukuk sistemleri ve uygulamaları bakımından ufak farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışmada, marka hukuku bakımından sessiz kalma yoluyla hak kaybı kavramı, tarihsel gelişimi, uluslararası hukukta düzenleniş biçimleri, koşulları ve sonuçları hukukun birleştirilmesi çalışmalarına hizmet eden Avrupa Birliği Direktifleri ve Tüzükleri ile diğer hukuk sistemleri bakımından ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, trademark law is one of the most dynamic fields of law, and regulations regarding fields have been written worldwide. Therefore, it is seen that it is highly influenced by the regulations aiming at unifying the law and regulations. For this reason, it is seen that the concept of acquiescence in trademark law is handled in an up-to-date manner in all legal regulations and is regulated correspondingly with EU regulations. Although acquiescence in trademark law was legislated collaterally with respect to essentials in trademark law, they include slight differences in legal systems and practices in line with the principle of good faith and civil law regulations, which form the basis of the concept of acquiescence in trademark law. In the present study, the concept of acquiescence in trademark law through acquiescence in terms of trademark law, its historical development, legal regulations in international law, its clauses, and consequences will be examined in detail in terms of the European Union directives and regulations which serve the unification of law.