Yapısal kırılmalı panel birim kök testleri ve eşbütünleşme yaklaşımı: BRIMCS ülkeleri için satın alma gücü paritesinin geçerliliği
Panel unit root tests and cointegration approach with structural breaks: The vallidity of purchasing power parity for BRIMCS countries
- Tez No: 437226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM SAÇAKLI SAÇILDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Makroekonomik serilerin çoğunluğunda kriz ve siyasi istikrarsızlıklar gibi sebeplerden dolayı yapısal kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu serilere yapısal kırılmayı gözardı ederek uygulanan birim kök ve eşbütünleşme testleri yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Bu çalışmada BRIMCS ülkeleri için satın alma gücü paritesinin geçerliliği, hem yapısal kırılmasız hem de yapısal krılmalı panel birim kök ve eşbütünleşme testleri ile araştırılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapısal kırılmaların dikkate alınmadığı panel birim kök ve eşbütünleşme testleri sonucunda BRIMCS ülkeleri için uzun dönemde satın alma gücü paritesi geçerliyken, yapısal kırılmaların dikkate alındığı durumda BRIMCS ülkeleri için uzun dönemde satın alma gücü paritesinin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelime :Yapısal Kırımalı Panel Birim Kök Testi, Yapısal Kırılmalı EĢbütünleĢme, Satın Alma Gücü Paritesi
Özet (Çeviri)
Structural breaks may occur in the majority of macroeconomic series for reasons such as crisis and political instability. Unit root and cointegration tests excluding structural breaks can give misleading results when applied to these series. In this study, validity of purchasing power parity for BRIMCS countries is investigated by panel unit root and cointegration tests without structural breaks as well as with structural breaks and the results are compared. In consequence of panel unit root and cointegration tests without structural breaks Purchasing Power Parity is valid for BRIMCS countries in the long-run, while it is not valid in the case of structural breaks are taken account. Keywords : Panel Unit Root Test with Structural Breaks, Panel Cointegration with Structural Breaks, Purchasing Power Parity