Yeni Türk sinemasında 'Öteki'nin temsili: Milliyetçiliğin eril dili
The representation of the 'Other' in new Turkish cinema: masculine language of Nationalism
- Tez No: 437234
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, sinemanın görüntü gücü kullanılarak, yeni Türk sineması üzerinden“öteki”temsilleri incelenmiştir. Farklılık ve çeşitliliğin çok geniş olduğu“öteki”konusunda, milliyetçilik ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin karşılıklı etkileşimine dayanarak, var olan egemen ideolojiyi yeniden üretişine özellikle değinilmiştir. Reha Erdem'in“Korkuyorum Anne”ve Ümit Ünal'ın“9”filmleri üzerinden ayrıntılı olarak ele alınan çalışma, fark ederek ya da etmeyerek yarattığımız“öteki”kalıplarını da görme imkânı sunmuştur. Bilinçsizce içselleştirdiğimiz bu kalıplar, gündelik hayatın içerisine nüfuz etmektedir. Bu durum, sistemin adaletsiz yanlarını yeniden üretmek anlamına da gelmektedir. Çalışmada, sosyolojik, ideolojik ve feminist eleştiri temelinde incelenen filmlerin, tüm bu yapıları açığa çıkarması amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimler : Öteki, Toplumsal Cinsiyet, Milliyetçilik, Sinema
Özet (Çeviri)
In this study,“the other”representation was examined through new Turkish cinema by using power of the cinema scene. The reproduction of existential dominant ideology was specially mentioned in terms of mutual interraction of relationship between nationalism and gender on extensive diversity and variety of“other”. The study that is broadly referred to Reha Erdem's“Korkuyorum Anne”and Ümit Ünal's“9”movies, presented visibility of other term that is created by us with or without recognizing. Unaweres interiorised these terms were penetrated inside of the daily life. This situation also meant reproduction of unfaired parts of the system. In the study, the films that are analyzed on the basis of sociological, ideological and feminist critiques, were aimed to disclose all these structures. Keywords : Other, Gender, Nationalism, Cinema