Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının kullanılmasında idarenin yetkileri
The powers of the administration in the exercise of the right of meetings and demonstrations
- Tez No: 437241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K.BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Birden çok kişinin ortak bir yerde, ortak amaç çerçevesinde, bir şekilde organize olarak, geçici bir süre için bir araya gelmesi olarak tanımlayabileceğimiz toplantı, çoğu zaman bir düşünce ve kanaatin açıklanması ve yayılmasına hizmet eden araç özgürlüklerdendir. Ancak zamanla bu hakkın bağımsızlaşması ve ayrı bir temel insan hakkı olarak korunmaya alınması artık onun salt ifade özgürlüğünün bir görünümü olmadığını; bunun da ötesinde bireylerin sadece bir arada bulunmasını koruma altına alan bir hak olduğunun en önemli göstergelerindendir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğünün kolektif nitelikte olması beraberinde kamu düzeninin tehdit edilmesi sonucunu da getirmektedir. Bu kapsamda idarenin toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılacağı alanları belirlemesi ile başlayan ve toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklanması ve dağıtılmasına kadar devam eden bir müdahalesi söz konusudur. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının sınırları ve sınırlarını ortaya koyan yasal düzenlemelerin incelenmesi ve değerlendirmesi önemli olmakla birlikte; bu düzenlemelerin idare ve kolluk makamlarına tanıdığı yetki ve yükümlülüklerin de ayrıntılı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, Uluslararası sözleşmeler ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına göre toplantı gösteri yürüyüşü hakkının hangi argümanlar ile sınırlandırılabileceği, bu sınırlamanın nasıl ve ne şekilde gerçekleştirilebileceği, ülkemizdeki mevzuat ile uluslararası sözleşmelerin ön gördüğü mevzuatın birbiri ile uyumlu olup olmadığı, toplantı ve gösteri hakkının mevcut durumda, güncel yasalar ışığında ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde idarenin genel olarak temel hak ve özgürlükler karşısındaki konumuna değinilerek; idarenin bu hakka ilişkin sahip olduğu yetkiler ve hakka yönelik müdahaleleri ayrıntılı olarak incelenecek ve son olarak da idarenin yetkilerinin sınırları ve hakkının kullanılmasında idareye yüklenen yükümlülükler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Assembly, which can be described as gathering of a group of people temporarily for a certain goal, as a way to organize, are among the liberties serving the expression and spreading of a thought or of an opinion. But over time, independent of this right, and to be protected as a fundamental human right to separate, is no longer only a view of the freedom of expression of this right; conversely this is one of the most important indicator of the rights of individuals of a just coexistence under the protection. With the freedom of meeting and the demonstration march has collective quality, it has brought the result being threaten the order of public. In this context, The authorities have powers to interference, such as to identify the area where the meetings and demonstrations, the prohibition and the deployment of the assemblies. While it is important to examine and evaluate of limitations of this right and legal regaluations; its more important to examine and evaluate of the powers and obligations of the government and law enforcement authorities. In the first part of the study, limitation of protests and public-meetings with the perspective of Constitution of Republic of Turkey and international agreements, applications of this limitations according to which laws and how can be applied, analyzing the differences between the regulations in foreign countries and Turkey, was scrutinized the rights of meetings and protests with the perspective of current common laws and conditions. In the second part of study, referring to the administration's position against the fundamental rights and freedoms, than, the powers and intervention of the administration in the exercising of this right, and finally focused on the boundaries of the administrative authority and the positive obligation of the administration to ensure the exercise of the right.