Klasik dönem yazarlarında Roma kadınının tasviri: Krallık'ın kuruluşundan Cumhuriyet'in yıkılışına giden süreçte Roma'da kadın
The portrayal of roman women in classical studies: Roman women in the period from the kingdom to the fall of the Republic
- Tez No: 437242
- Danışmanlar: PROF. DR. Ü. FAFO TELATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Klasik Dönem yazarlarının Roma'nın kuruluş yıllarında yaşayan kadınlar hakkındaki anlatıları, o dönem toplumunun kadın doğası (ingenium mulierum) ve kadın ahlakı (virtus mulierum) algısını yansıtmaktadır: Kadın doğası gereği ürkek (pavida), korkak (timida), değişken (levis), güçsüz (infirmis) ve zayıf (impotens) idi. Kadından ahlaki olarak beklenen niteliklerin başında ise, vatanseverlik (pietas) erdem (virtus), iffet (pudicitia), sadakat (fides), saflık (castitas), ağırbaşlılık (gravitas), ölçülülük (modestia) ve titizlik (diligentia) gelmekteydi. İÖ 3. yüzyılın ortalarından itibaren Roma'yı bir Dünya İmparatorluğu haline getiren savaş süreci, kentte ekonomik, politik ve ahlaki krizin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Yazarlar, bu dönemde kadının kendisinin ya da ailesinin haklarını, bazen de çıkarlarını korumak adına toplumsal, politik ve askeri olaylara müdahale etmeye başladığını anlatmışlar, kadının toplumdaki ve aile içerisindeki rolünün değiştiğini vurgulamışlardır. Ancak Romalı kadınların davranış ve yaşayış biçimleri değişse de toplumdaki kadın algısı değişmemiştir. İÖ 1. yüzyıl yazarları, çoğu kez kendi dönemlerindeki ahlaki bozulmayı eleştirirken eskilerin katı ahlak anlayışını (mos maiorum) övmüşlerdir. Bu çalışmada Roma toplumundaki kadın algısını ve kadınların yaşam biçimindeki değişiklikleri izleyebilmek ve irdeleyebilmek amacı ile, Roma'nın geleneksel olarak kabul edilen kuruluş tarihi İÖ 753 yılından başlayarak Cumhuriyet'in son yıllarına kadar geçen süreç içerisinde Roma'da yaşayan kadınlar üzerine yazılan Klasik Çağ metinleri sistematik biçimde bir araya getirerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The narratives of the classical authors about the Roman women who lived in the period of foundation of Rome, picture the perception of the ancient society about the nature of the women (ingenium mulierum) and the virtue of the women (virtus mulierum): Women were fearful (pavida), timid (timida), emotional (levis), weak (infirmis) and impotent (impotens) according to their nature. And the primary virtues which were attributed to women were piety (pietas), chastity (pudicitia), faith (fides), purity (castitas), gravity (gravitas), modesty (modestia) and diligence (diligentia). Beginning from the middle of the 3th century BC, the series of wars which made Rome an Empire of the World lead to an ecomomic, politic and moral crisis. Authors wrote that woman who lived in this period began to interfere the social, political and military events in order to preserve her own or her family' rights and even interests, and led to a big change in the role of the woman in society and in the family. But though the manner of behavior and life of the women were changed, the perception of woman was not changed. While the authors of 1st century BC were denunciating the immorality of their period they praised the perception of morality of their ancestors'. In this study, classical texts written about the women of Rome between the time interval 753 BC, the conventional founding year of Rome, to the last years of the republic were gathered and analyzed systematically, with an aim of tracing and studying the social view on women and the changes in the way of life of women in the Roman society.