Partner davranışlarının değerlendirilmesi: Partner hakkında sunulan bilgilerin yapılan değerlendirmelere etkisi
The evaluation of partner behaviour: The effect of information about the partner on the assessments
  1. Tez No: 437264
  2. Yazar: TURAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmanın amacı, olumlu ve olumsuz partner davranışlara ilişkin yapılan değerlendirmelerin (davranışın nedeninin arandığı yer, davranışın altında aranan kasıt/artniyet, davranış için partneri suçlama/takdir etme) davranışa maruz kalan partnerler hakkında sunulan bilgilerden (ilişkiden elde ettiği doyum düzeyi, partnerine duyduğu güven düzeyi ve çatışma eğilimi) nasıl etkileneceğini araştırmaktır. Her bir bilginin düzeyi katılımcılara düşük ya da yüksek olarak verilmiştir. Bu doğrultuda toplamda hem olumlu hem de olumsuz olay için 8 farklı kombinasyon (örn, düşük doyum, yüksek güven, düşük çatışma eğilimi) sunulmuştur. Daha sonra bu düzeylere ilişkin kombinasyonların değerlendirmeler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 200 katılımcı, araştırmacı tarafından hazırlanan Partner Değerlendirmeye İlişkin Kısa Öyküler Formunu ve Demografik Bilgi Formunu doldurmuşlardır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan tekrarlı ölçümler için ANOVA sonuçlarına göre, katılımcılar, davranışa maruz kalan partnerin ilişki doyumunun ya da güven düzeyinin yüksek, çatışma eğiliminin ise düşük olduğunu bildiklerinde, tam tersi bilgileri bildikleri durumlara göre olumsuz davranışların daha dışsal, olumlu davranışların ise daha içsel faktörlere yükleneceğini; bu davranışlar için daha az kasıt ya da art niyet aranacağını ve olumsuz davranış için partnerin daha az suçlanacağını; olumlu davranış için ise partnerin daha çok takdir edileceğini düşünmüşlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili kuramsal yaklaşımlar ve literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether the evaluations (causal attributions to behaviours, searching intention or ulterior motives about behaviours, and blame or praise partner for these behaviours) about both negative and positive partner behaviours was changed according to informations (relationship satisfaction level, trust level, and conflict tendency level) related to the partner affected by these behaviours. Levels of each information was given to participants either“low”or“high”. Thereby, 8 different information combinations (e.g. low satisfaction, high trust and low conflict tendency) were given both for positive and negative partner behaviours. Then, influence of these combinations on evaluations was investigated. In this vein, 200 participants were completed Demographic Information Form and Partner's Behaviours Evaluation Form that was created by researcher. The results of ANOVA for repeated measures indicated that when the participants know that the partners relationship satisfaction level or trust level is high and conflict tendency level is low, they think that these partners will attribute negative behaviours to external factors, and positive behaviours to internal factors. They also think that same partners will see negative behaviours as more unintentional and less blameworth and positive behaviours as less malevolent and more praiseworth compare to situtations in which opposite informations (e.g. low trust) were given. The results of the study were discussed on the basis of the related theoretical approaches and studies in literature.