Dünyada ve Türkiye'de İnternet Protokolü Televizyon (IPTV) hizmetlerinin yayılması: Kurumsal bir çözümleme
Diffusion of Internet Protocol Television (IPTV) services in world and in Turkey: An institutional analysis
  1. Tez No: 437273
  2. Yazar: İBRAHİM ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Telekomünikasyon ve televizyon teknolojilerindeki gelişmeler ve bu gelişmelerin yöndeşmesi sonucu ortaya çıkan İnternet Protokolü Televizyonu (IPTV) sistemi, geleceğin teknolojisi olarak önerilmektedir. Ancak geçmişte, geleceğin teknolojisi olarak sunulan birçok teknolojinin tarihin tozlu raflarına kaldırılmış olması IPTV sistemine de kuşku ile yaklaşılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, bu soru işaretleri çerçevesinde ilk olarak IPTV sisteminin yapısı ortaya konulmakta ve diğer yayıncılık sistemleri ile karşılaştırması yapılmaktadır. Bu sayede IPTV alanındaki aktörler ortaya çıkarılmaktadır. Ardından, bu yapıda rol alan telekomünikasyon, televizyon ve düzenleme alanlarındaki bu aktörlerin tarihsel gelişimi incelenmektedir. Son olarak, bu aktörlerin dünyada ve Türkiye'de IPTV sistemindeki etkileri incelenerek, IPTV'nin yayılmasını etkileyen faktörler ortaya çıkarılmaktadır. Bu bilgiler ışığında, IPTV sisteminin sunulduğu gibi geleceğinin teknolojisi olduğu iddialarının tartışmalı bulunduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet Protocol Television (IPTV) system, which emerged from the developments in the telecommunications and television technology and the convergence of these, is foreseen as a technology of the future. The fact that many technologies of the past presented as the future of technology passed into the dusty pages of history created suspicion towards IPTV system. Firstly, within the framework of these questions, the structure of IPTV system is defined and its comparison to the other publishing systems is made in this study. With the help of this analysis, actors in IPTV system is shown. Then, the historical evolution of actors that are involved in the telecommunications, television and regulatory fields are examined. Finally, by the examination of the effects of these actors in IPTV system, the factors affecting the diffusion of IPTV in the world and in Turkey are revealed. In the light of this information, it is set forth the claims that presented IP as the technology of future are controversial.