Alevi medyası üzerine betimleyici bir analiz
A descriptive analysis about Alevi media
  1. Tez No: 437286
  2. Yazar: GÜLİSTAN ELMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Journalism, Public Relations, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Alternatif medya teorisi ve pratikleri esas alınarak yürütülmüş olan bu tez çalışmasında Alevi medyası alternatif medya bağlamında analiz edilmiştir. Alternatif medya pratikleri ana akım medyanın görmediği etnik, dini vb. toplumsal azınlık ya da toplumsal hareket üyeleri tarafından yaratılmaktadır. Bu toplumsal azınlıklardan biri olan Alevilerin hayata geçirdiği Alevi medyasının oluşum süreci araştırılarak mevcut durumu ortaya konulmuş ve bu medyanın yayın içerikleri tematik olarak incelenerek nitel bir analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Alevi medyasının alternatif bir medya pratiği olmanın ön koşulu olan, hitap edilen kitlenin sesi olabilme hedefini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Alevi medyasının bu hedefe ulaşabilmek için Alevi toplumunun kendisini ait hissettiği bir medyaya duyduğu ihtiyaç ekseninde, Alevilik kültürü ve inancını yaşatan, Alevilerin talep ve sorunlarını gündeme getiren ve aynı zamanda Aleviler özelinde toplumun diğer azınlık üyeleriyle dayanışma içinde olan yayınlar yapmakta oldukları açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Alevi media as alternative media by using alternative media theory and practices. Alternative media practices are created by ethnic, religious etc. minorities, who are neglected by mainstream media, or created by social movement participants. In this thesis, the present status of Alevi media practices, which are created by one of these minorities, Alevis, are investigated with qualitatively thematic analysis by studying their emergence process. It is concluded that Alevi media satisfies the pre-condition of being an alternative media practice, which is becoming the voice of its audience. It is seen that to achieve this goal, Alevi medias, with the need that Alevi society feels belonging to these medias, broadcast viewpoints that preserve Alevi culture and belief, mention Alevis' requests and problems and also broadcast some programs which build solidarity among the other minority members of the society.