Orta krallığın çöküşü: emperyalist güçlerin gölgesinde Çing Hanedanlığı dönemi iç ve dış politikası (1644-1912)
The century of decline of the middle kingdom: Internal and foreign policy of Ching Dynasty under the shadow of imperialist powers (1644-1912)
  1. Tez No: 437309
  2. Yazar: DİLEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, iç ve dış etkenler ele alınarak Çin İmparatorluğu'nun yıkılış süreci incelenmiştir. 19.Yüzyıl'da hanedanlığının yüzleşmek durumunda kaldığı emperyalizm ile birlikte, kendi kurumsal ve kültürel yapısının ürettiği problemler de dikkate alınmış ve imparatorluğun çöküşü bu doğrultuda açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, imparatorluğun karakteristik özelliklerini kavrayabilmek adına, kuruluştan itibaren imparatorluğu yöneten hanedanlıklar genel hatlarıyla anlatılmıştır. Bu tezin asıl konusunu teşkil eden Çing Hanedanlığı'na ve birçok kurum ve geleneği devraldıkları Ming Hanedanlığı'na,19. ve 20. Yüzyıl'da yaşanan kronik problemlerin anlaşılması için diğer hanedanlıklara nazaran daha ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Ayrıca Çing Hanedanlığı'nın refah dönemini sonlandıran Afyon Savaşları ve Taiping İsyanı gibi olaylar ele alınarak, imparatorluğun emperyalizm ve iç sorunlar karşısındaki refleksleri değerlendirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Çing Hanedanlığı'nın 19. Yüzyıl'da yaşadığı krizler sonrasında başlattığı reform süreci incelenmiştir. İmparatorluğun yüzyıllardır devam ettirdiği Konfüçyen Sistem'den, Vestfalyen Sistem'e geçiş çabaları ve reform faaliyetlerinin ne kadar başarılı olabildiği konusu üzerinde durulmuştur. İmparatorluğun reform süreci boyunca kendi içinde yüzleşmek zorunda kaldığı yönetimsel ve sosyal problemlerle birlikte, emperyalist devletlerle yaşadığı krizler ve yapılan savaşlar da ikinci bölümde ayrıntılarıyla anlatılan konular arasındadır. Son olarak içsel ve dışsal baskıların artışıyla yükselen Çin milliyetçiliği ve imparatorluğun yıkılış süreci açıklanmaya çalışılmıştır. Kuruluşundan itibaren Çin İmparatorluğu'nun güçlü ve zayıf yanları analiz edilmeye ve emperyalist güçlerin 19.Yüzyıl'da nüfuz alanlarını Uzakdoğu'ya genişletmesinin bu denklemdeki yeri tayin edilmeye çalışılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 19.Yüzyıl'dan itibaren emperyalist devletlerin Uzakdoğu'daki faaliyetlerinin Çin İmparatorluğu'nun yıkılışında önemli bir payı olduğunu kabul edilmekle birlikte, idari, sosyal, kültürel ve askeri sorunların imparatorluğu tehditlere açık hale getirdiği ve bu sorunlar aşılamadığı için imparatorluğun varlığını sürdüremediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the collapse process of Imperial China dealing with internal and external factors has been examined. Together with imperialism which the dynasty was forced to encounter, problems which are based on institutional and cultural structure has also been considered and the collapse of the empire has been tried to be enlightened accordingly. In the first chapter of this thesis, on the purpose of comprehending characteristic features of the empire, all dynasties which ruled the empire have been crayoned. In this thesis, more importance is given in a detailed way to the Ching Dynasty and Ming Dynasty which left lots of institutes and tradition to Ching Dynasty as a legacy, have been examined in order to understand the chronicle problems that occured in 19th and 20th century. Furthermore, significant cases such as Opium Wars and Taiping Rebellion which had put an end to the welfare period of the Ching Dynasty have been dissussed and imperial reflections towards imperialism and internal problems have been evaluated. In the second chapter of the thesis, the reform period initiated by Ching Dynasty after 19th century crisis has been analysed. The efforts for transition from Confucian System to Westphalian System and how much the reform movement had been successful have been highlighted. As well as administrative and social problems which the empire had to face by its own during the reform period, crisis and wars between Ching Dynasty and imperialist powers are among one of the matters that has been explained broadly in the second chapter. In addition to this, Chinese nationalism because of increasing internal and external suppressions and collapse process of the empire have been tried to be enlightened. In this thesis, strong and weak aspects of Imperial China have been tried to be analysed and in 19th century imperialist powers' efforts to expend their influence towards Far East have been tried to be given a meaning in the collapsing equation. In conjunction with being accepted that imperialist powers triggered the collapse of Imperial China, it has been concluded that administrative, social, cultural and military problems left the empire defenseless against threats and was not able to manage overcoming these problems, so the empire couldn't survive.