Modern döneme dek Afrika'nın uluslararası ticaret sistemine eklemlenme süreci
The process of integration of Africa into international trade system until modern period
  1. Tez No: 437310
  2. Yazar: HALDUN YÜRÜMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Afrika'nın uluslararası ticaret sistemine eklemlenme süreci kent ekonomilerin yayılışını takip eder. İki döneme ayrılabilir. İlk dönemde, Akdeniz'in kentler tarafından yönlendiren bir dünya-ekonomi olmasını takiben, Afrika'nın kuzey kısımları ticaret ağına dâhil olmuşlardır. Bu süreçte, Mısır gerek konumu gerek kompleks siyasi ve toplumsal düzeni ile sistemi kurucu güçlerinden birisi olmuştur. Ticaret ağları büyük imparatorluklarla giderek genişlerken Etiyopya, Nil vadisi ve Fizan gibi uygar dünya ile ilişkiler kurabilen bölgeler de sisteme eklemlendiler. Roma'nın ve Çin'in eş zamanları düşüşleriyle krize sürüklene sistem M.S. 7. Yüzyıldan itibaren yeniden büyümeye başladı. Bu kez batıdaki motor gücü İslam'dı. Gerek kentleşmeyi gerek uzun mesafe ticaretini teşvik eden İslam antik dönemin ticari ağlarını güneye doğru genişletti. Büyüyen ticari gelir Sahra-altı Afrika'daki toplumların devletleştirirken, Doğu Afrika'da özerk kent devletler yarattı. Ticaretin, devletleşmenin ve kentleşmenin giderek güneye doğru kaydığı bu süreç 1500'den sonraki dramatik gelişmeler sonrası yeni bir biçime büründü.
Özet (Çeviri)
The process of integration of Africa into international trade system pursues spread of city economies. It can be divided into two period. In the first period, the North of Africa got involved into that trade network, after Mediterranean becomes a world-economy which is driven by cities. In this process, Egypt became a constituent power because of its location and complex political and social order. While trade networks were expanding, the regions that were capable of contact with the modern world like Ethiopia, Nile and Fezzan integrated into the system. The system which was in crisis after concurrent downfall of Rome and China, has grown after 7th century AD. This time dynamic power in West was Islam. Islam which provokes urbanization and long distance trade extended trade networks of antiquity towards South. While trade income which was increasing helped sub-saharan societies to construct bigger political structures, it created city states in East Africa. This process weakens after dramatic developments which altered the international trade order thorougly since 1500.