Televizyon yayıncılığının iletişim ortamı, düzen ve politikaları ile Türkiye'deki uygulamanın gelişim boyutları
- Tez No: 43731
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi kadar eski bir olgu olan iletişim, günümüz koşullarında, yaşamı belirleyici ve yön verici bir güç konumuna ulaşmıştır. Geniş ölçekli toplumlarda kitle iletişimi, özellikle de televizyon, toplumu birarada tutmaya yönelik bir tutkal işlevini görürken, bir yandan toplumun dünyaya açılan penceresi, diğer yandan dış dünyaya karşı sözcüsü konumuna gelmiştir. Ancak, televizyon yayıncılığının sağladığı geniş olanaklar yanında beraberinde getirdiği pek çok sorun da bulunmaktadır. Bu sorunlardan belki de en önemlisi, televizyon yayıncılığının bir toplumu birarada tutma, ortak amaçlara yönlendirme işlevinin, hangi ilke ve politikalarla gerçekleştirileceği sorunudur. Bu sorun, bu çalışmada, Türkiye'deki televizyon yayıncılığı ile sınırlandırılarak ele alınmış; televizyon yayıncılığının ilke ve politikalarıyla ilgili,“kamu çıkarı”açısından eksik ya da hatalı görülen düzenlemeler belirlenerek, bunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Yukarıda açıklanmaya çalışılan sorun ve çözüme yönelik önerilerin geliştirilmesi sırasında aşağıdaki plan izlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, iletişim olgusu genel çerçevede ele alınmış, bu genel çerçeveden yola çıkılarak çalışmanın sorunu, amacı, önemi, varsayımları ve yöntemi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, iletişim kavramının tanımlanması, iletişim ortamları içinde kitle iletişiminin yeri ve Önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, konu, televizyon yayıncılığına indirgenerek, televizyon yayıncılığı kavramının açıklamasına çalışılmıştır. Açıklamaların desteklenmesi ve sonraki bölümlerde ele alman Türkiye'de -iv-televizyon yayıncılığı konusunun irdelenmesinde yararlanabilmek amacıyla bu bölümde televizyon yayıncılığının tarihsel gelişimi ve gelişmiş batı ülkelerindeki uygulamalara da yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de televizyon yayıncılığı ele alınmış, çözümleyici bir yaklaşımla sorunun kaynaklandığı temellerin gösterilmesine çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise, televizyon yayıncılığının düşünsel temelleri ve bunların uygulamaya yansıma biçimleri irdelenmiş, Türk toplum yapısının kaynağım oluşturan Atatürk ilkelerine dayamlarak, televizyon yayıncılığının ilke ve politikalarının belirlenmesi yönünde çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Altıncı ve son bölümde çalışmanın genel bir değerlendirmesinin yer aldığı sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Communication is a fact that is as old as human history. Nowadays, communication is accepted as determinant and the leading factor of the life. Mass communication and mass media especially television plays the role of sticking the elements of a nation as a wide scaled society. In addition to this TV as a mass medium became the window that is opened to outer world and the speaker or narrator of that world. TV broadcasting brings many problems besides the opportunities that it has. The most important problem it brings is which principles and policies should be applied while leading the society to common goals and holding all the of the society together. In this dissertation, this problem has been taken limited as TV broadcasting in Türkiye. While doing this, related to the principles and policies of TV broadcasting, the arrangements which are taken as mistakes from the view point of“public advantage”are pointed out and to correct them some suggestions are developed. To do this the following plan is followed. In the first chapter of the dissertation, communication science has been examined in general. Starting from this general frame the aim, importance, hypothesis and method of the study is pointed out. In the second chapter, the description of the communication concept; the place of mass communication in communication media, and its importance is pointed out. In the following chapter, the subject of the dissertation has been brought to a specific area which is television broadcasting, is described. To support the descriptions and to benefit to examine the TV broadcasting in Türkiye, in this chapter the historical development of TV broadcasting and the applications in the developed countries is also mentioned. -vi-In the fourth chapter, TV broadcasting in Türkiye is examined and by an analytical approach the sources of the problems is pointed out. In the fifth chapter, the intellectual basis of TV broadcasting and their practical reflections is examined. After this from the Atatürkist thought view point which is also the basic of Turkish society, the solution suggestions to the problems of TV broadcasting in Türkiye is developed. In the last chapter, the general evaluation of the dissertation is made and the conclusion and suggestions takes place. -VU-