Manavgat Nehri yukarı havzasının jeomorfolojik evrimi: Kembos ve eynif polyelerinin jeomorfolojisi
Geomorphological evolution of Manavgat River's upper basin: Geomorphology of kembos and eynif polje
- Tez No: 437334
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, Batı Toroslarda Beyşehir Gölü'nün güneyinde yer alan Kembos ve Eynif Polyelerinin oluşumunda etkili olan faktörleri ve bölgenin jeomorfolojik evrimini açıklamaktır. Çalışma alanında Erken Miyosen ve Orta Miyosen arasında genişleme rejimi dolayısıyla graben oluşumu etkindi. Orta Miyosen ve Pliyosen arasında meydana gelen sıkışma rejimi ile birlikte genişleme rejimi sona ermiştir. Bu dönemde kuzeydoğu güneybatı yönlü flüvyal sistemler etkindi. Yüksek düzlüklerde dağılış gösteren günümüz paleovadileri bu dönemde aktif olan flüvyal sistemin kalıntılarıdır. Kuvater başında genişlemeli neotektonik periyot dönemi başlamış ve bölgede grabenler oluşmuştur. Buna bağlı olarak bu dönemde bölgedeki yüksek düzlükler normal faylar tarafından parçalanmış ve polyeler Kuvaterner'de oluşan grabenlerde gelişmeye başlamışlardır. Aynı zamanda Kuvaterner'de çalışma alanının güneyindeki Oymapınar ve Manavgat Barajı mevkisinde dağılış gösteren faylar ile çalışma alanı tektonik olarak yükselmiştir. Buna bağlı olarak hidrolik gradyan artmış ve yüzey akışı büyük ölçüde yeraltına inmiştir. Böylece polyeler kapalı karstik depresyonlar halini almışlardır. Polyelerin kenarları normal faylar ile sınırlanmıştır. Bu nedenle Kembos ve Eynif Polyesi ve bölgedeki diğer polyeler yapısal polye özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate effective factors which influence formation of Kembos and Eynif Poljes where in the Western Taurus south of the Beyşehir Lake and to explain the area's geomorphological evolution. Extensional regime owing to graben generation was active in Early Miocene to Middle Miocene in the study area. Extensional regime finished along with compressional regime occured in Middle Miocene to Pliocene. Northeast-southwest directed fluvial systems was active during this period. Today's palaeovalleys which distribute on the high surface is remnants of fluvial system which was active in this period. Extensional neotectonic period started and grabens formed in the region, in early Quaternary. Consequently high surface was fragmented by normal faults and Poljes started to developed in the grabens which was formed in Quaternary. Also, the study area was uplifted by the faults which distribute in Oymapınar and Manavgat dam. Consequently hydraulic gradient increased and surface runoff has, on a large scale gone underground in the Quaternary. Thus poljes became closed karstic depression. Poljes's margins are bounded by normal faults thus Kembos and Eynif Polje and other poljes show a structural polje feature in the study area