Manavgat Nehri alglerinin sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
Systematic and ecologic investigation on the algae of Manavgat river
- Tez No: 84663
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada Manavgat Nehri'nin fiziksel, kimyasal özellikleri ile birlikte alg florası (Epifıtik, Epilitik, Epipelik, Plankton) incelenmiştir. Manavgat barajından nehir ağzına kadar olan bölgede seçilen 7 ayrı istasyondan Ağustos 1997-Temmuz 1998 tarihleri arasında aylık örnekler alınmıştır. Fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarının ortalama değer olarak istasyonlara göre sıcaklığın 12.3-20 °C, pH değerinin 7.1-7.4, elektriki iletkenliğin 250.0-696.2 umhos/cm, çözünmüş oksijenin 10.2-11.2, toplam sertliğin 127.42-204.0, Ca++ 'un 37.5-49.7, Mg++ 'un 10.7-23.6, HCO/ 'ün 210.4-232.7, organik maddenin 12.2-24.5, Cl" 'un 6.5-192.7 mg/1 arasında değiştiği belirlenmiştir. Yaptığımız incelemede, Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta diviziolarına ait toplam 41 takson tespit edilmiştir. Bu türlerin 32 tanesi Bacillariophyta, 4 tanesi Chlorophyta, 2 tanesi Euglenophyta, l'er tane de Chrysophyta, Cyanophyta ve Dinophyta diviziolarına aittir. Bacillariophyta üyelerinin, bir yıllık süre içerisinde tüm istasyon ve habitatlarda baskın olduğu görülmüştür. Manavgat Nehri'nde Bacillariophyta' dan Cocconeis pediculus Ehr., Cocconeis Placentııla Ehr., Cymbella affhris Kütz., Cymkella prostrata (Berkeley) Cleve., Navicıı/a radiosa Kütz., Symdra ulna (Nitzsch) Ehr., Gyrosigma attanatum (Kütz.) Cleve türleri en bol ve yaygın türler olmuştur. Manavgat Nehri yüksek debili, yaz ve kış su sıcaklığı düşük bir nehirdir. Çözünmüş oksijen, elektriki iletkenlik ve pH yönünden su ürünleri yetiştiriciliğine oldukça elverişlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, both the physical and chemical characteristics and the algal flora (Planktonic, Epipelic, Epilithic, Epiphytic) of Manavgat River have been investigated. Seven different stations have been chosen between Manavgat Dam and the estuary of the river and monthly samples have been taken from these stations between August 1997 and July 1998. It has been determined that the average values of the physical and chemical analysis according to the stations have been changed between the values given as below : temperature 12.3-20 °C, pH 7.1-7.4, electrical conductivity 250.0-696.2 u.mhos/cm, dissolved oxygen 10.2-11.2, total hardness 127.42-204.0, Ca++ 37.5-49.7, Mg++ 10.7- 23.6, HCCV 210.4-232.7, organic substance 12.2-24.5, CI" 6.5-192.7 mg/1. In the study, 41 taxa in total belonging to the divisions of Bacillariophyta, Chlorrophyta, Chrysophyta, Cyanophyta and Euglenophyta have been determined. Of these species identified, 32 are in Bacillariophyta, and 4 in Chlorrophyta, and 2 in Euglenophyta, and 1 in Chrysophyta, and 1 in Cyanophyta, and also 1 in Dinophyta. Members of Bacillariophyta have been observed as dominant at all stations and on different habitats in the river within a period of year. In Manavgat River it has been observed that the species of Bacillariophyta such as Cocconeis pediailus Ehr., Cocconeis Placentula Ehr., Cymbella affinis Kütz., Cymbella Prostrata (Berkeley) Cleve, Navicula raüiosa Kütz., Symdra ulna (Nitzsch) Ehr., Gyrosigma attenatiim (Kütz.) Cleve., were more abundant and common. The flow rate of Manavgat River is high and its water temperature is low during the summer and winter. From the point of view of dissolved oxygen and electrical conductivity and pH, the river is more suitable for water products.