Umut teolojisi
Theology of hope
  1. Tez No: 437337
  2. Yazar: MİRAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada umut, umutsuz olmak ve var olmak kavramları, özellikle Søren Kierkegaard, Gabriel Marcel ve Ernst Bloch felsefeleri ve Eugenio Borgna'nın görüşleri etrafında incelenmiştir. Umut kavramı, bazı varoluşçu filozofların bakış açısı etrafında açıklanmaya çalışılmıştır. Çünkü varoluş felsefesi açısından bakıldığında umut, var olmak demektir. Bunun yanı sıra bu çalışma umut kavramı ile özgürlük, irade, şüphe ve umut kavramı ile ilişkili diğer kavramları ele almayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmamızda bağlanma ve iman konularından bahsedilmiştir. Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte umut kavramının etimolojik ve terminolojik açıdan analizi yapılmıştır. İkinci bölümde umut kavramı ve umutsuzluk kavramı arasındaki ilişkinin altı çizilmiş ve umutsuzluk kavramı Kierkegaard varoluşçuluğu açısından incelenmiştir. Daha sonra umut felsefesi Gabriel Marcel felsefesi açısından açıklanmıştır. Umudun, Gabriel Marcel varoluşçuluğunda insanın kendi aşkın varlığı ile“Aşkın Varlık”arasındaki ilişkinin gerçek bir çözümü olduğunun altı çizilmiştir. Bu açıklamadan sonra ikinci bölümde, Ernst Bloch felsefesinde umudun önemi tartışılmıştır. Son bölümde ise umudun zaman ve beklenti ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the meaning of“hope”,“hopeless”and“despair”especially in Søren Kierkegaard's, Gabriel Marcel's and Ernst Bloch's philosophies were studied. Also it is mentioned about whose important claims on engagement and faith. It has been tried to explain the historical background of hope from perpectives of some Existentialist thinkers. Because when hope is viewed in Existentialist Philosophy, it was expressed as being. Also in this study is aimed to deal with the terms such as freedom, will, and doubt and related terms wiht hope. Also it is mentioned about whose important claims on engagement and faith. This study is examined in three parts and a introduction part. In introduction part, the term of hope was analized according to etymologically and terminologically. In the first part, I examine the relationship between hope and despair and the term of despair was examined from the perspective of Kierkegaard's existentialism. After that, the term of hope was expressed according to Gabriel Marcel philosophy. I was emphasized that hope is a real solution in Marcel's Existentialism especially related to transcendent existence of man and“Transcendent Object”. After that in the second part, it was explained that hope is related to time and expectation. In the last part, I examine what is importance of hope in the philosopy of Ernst Bloch is.