Yahudi kültüründe Yeremya peygamber ve ona nispet edilen kanonik metinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the prophet Jeremiah and the canonical texts attributed to him in jewish culture
- Tez No: 934719
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Yahudi kültüründe önemli bir figür olan Yeremya peygamber ve ona atfedilen kanonik metinler incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Yeremya peygamberin Yahudi kültüründeki yerini belirlemek, misyonunu ve faaliyetlerini anlamaktır. Ayrıca ona nispet edilen Yeremya Kitabı ile Ağıtlar Kitabı'nın içeriklerini detaylı bir şekilde incelemektir. Böylece Yeremya peygamberin yaşadığı dönemdeki etkisini tespit etmektir. İlaveten, kehanetlerinin hem muasırları üzerindeki hem de sonraki dönemlerdeki tesirini değerlendirerek onun Yahudi kültüründeki yerini ve önemini ortaya koymaktır. Kehanetleri ve tarihsel anlatılarıyla, Yahudi halkının inanç, ahlak ve toplumsal düzenine yönelik bir rehber niteliği taşıyan Yeremya Kitabı ile Yeruşalim'in düşüşüyle bağlantılı olarak yazılan, toplumsal yas ve umut mesajları içeren Ağıtlar Kitabı Yahudi kutsal literatüründe önemli bir yere sahiptir. Yeremya peygamber bu kitaplar üzerinden Yahudi teolojisi ve kültürü üzerinde derin izler bırakmıştır. Hatta bu tarihsel etkinin izlerini bugün dahi takip etmek mümkün olmaktadır. Araştırmamızda Yeremya Kitabı ile Ağıtlar kitabı temel alınmıştır. Yanı sıra Tanah ve ilgili diğer Yahudi kutsal literatüründen yararlanılmıştır. Yine bu konuda, detayı kaynaklarda belirtilen çalışmalardan da istifade edilmiştir. Araştırma objektif olarak, deskriptif metotla yapılmış, Yeremya'nın yaşadığı dönem ve kültürdeki yerini anlamak amacıyla metin inceleme ve yorumlama tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda, Yeremya Kitabı ve Ağıtlar Kitabı hem tarihsel hem de teolojik açıdan derinlemesine incelenmiştir. Bu çerçevede yaptığımız çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın amacı ve öneminden bahsedilmiş, kullandığımız kaynaklara, metotlara ve araştırmanın sınırlılıklarına yer verilmiştir. Birinci bölümde Yahudi Kültüründe Peygamber başlığı altında Yahudilik'teki peygamberlik anlayışı ile Yeremya peygamberin hayatı ve peygamberliği ele alınmıştır. Yine bu bölümde Yeremya peygamberin Yahudi kültüründeki yeri ortaya konmuştur. İkinci bölümde Yeremya peygambere nispet edilen Yeremya kitabının, üçüncü bölümde ise yine ona nispet edilen Ağıtlar kitabının içeriği üzerinde durulmuştur. Sonuçta araştırmamız süresince ulaştığımız bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prophet Jeremiah, an important figure in Jewish culture, and the canonical texts attributed to him were examined. The purpose of the study is to determine the place of the prophet Jeremiah in Jewish culture and to understand his mission and activities. Additionally, it aims to analyze in detail the contents of the Book of Jeremiah and the Book of Lamentations attributed to him. Thus, it seeks to identify his influence during the period he lived. Furthermore, by evaluating the impact of his prophecies both on his contemporaries and in later periods, the study aims to reveal his place and importance in Jewish culture. The Book of Jeremiah, which serves as a guide to the faith, morality, and social order of the Jewish people with its prophecies and historical narratives, and the Book of Lamentations, written in connection with the fall of Jerusalem and containing messages of communal mourning and hope, hold an important place in Jewish sacred literature. Through these books, the prophet Jeremiah left profound marks on Jewish theology and culture. In fact, it is possible to trace the influence of this historical impact even today. In our research, the Book of Jeremiah and the Book of Lamentations were taken as the main basis. Additionally, the Tanakh and other related Jewish sacred literature were utilized. Furthermore, studies detailed in the sources related to this subject were also benefited from. The research was conducted objectively using the descriptive method, and text analysis and interpretation techniques were employed to understand the period and cultural context in which Jeremiah lived. In this context, the Book of Jeremiah and the Book of Lamentations were examined in depth from both historical and theological perspectives. This study consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. In the introduction, the purpose and significance of our research were mentioned, and the sources, methods, and limitations of the study were included. In the first chapter, under the title“Prophet in Jewish Culture,”the understanding of prophecy in Judaism and the life and prophethood of the prophet Jeremiah were discussed. Also, in this chapter, the place of the prophet Jeremiah in Jewish culture was revealed. In the second chapter, the content of the Book of Jeremiah attributed to the prophet Jeremiah was emphasized, while in the third chapter, the content of the Book of Lamentations attributed to him was addressed. In the conclusion, the findings obtained during our research were evaluated.