Karain Mağarası alt Paleolitik dönem yontmataş endüstrisi
Chipped stone assemblage of the lower Paleolithic period in Karain Cave
  1. Tez No: 437368
  2. Yazar: YAVUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tekno-tipolojik analizleri yapılmış olan Alt Paleolitik yontmataş buluntu topluluğu, düzeltisiz parçalar (%42,88), aletler (%45,28), çekirdek ve çekirdek parçalarından (%11,84) oluşmaktadır. Bunlar dışında 4184 adet yontma artığı tespit edilmiştir. Düzeltisiz parçalar büyük bir oranda (%94,80) basit yongalardan oluşmaktadır. Endüstri içerisinde Levallois tekniği tespit edilmemiştir. Düzeltisiz parçaların büyük çoğunluğu düz topuklu, 90°'den büyük kopma açısına sahip ve belirgin vurma yumrulu parçalar içermektedir. Çekirdekler içerisinde ise baskın tipler hazırlanmamış ve şekilsiz çekirdeklerdir. Yongalama yönleri genelde çok yönlüdür. Yontmataş aletler içerisinde baskın grubu kenar kazıyıcılar ve dişlemeli aletler oluşturmaktadır. Bunlar dışındaki temel tipler ise düzeltili yongalar, çontuklu aletler ve bileşik aletlerdir. Ayrıca üç adet Acheulean tip iki yüzeyli alet tespit edilmiştir. G.Ö. 370 – 400 bin ve daha öncesindeki bir sürece ait olan yontmataş endüstrinin genel özelliklerine bakıldığında Acheulean ve Tayacian kültür öğelerini bir arada barındırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Lower Paleolithic chipped stone assemblage which analizied technotypologically consist of unretouched pieces (%42,88), tools (%45,28), cores and core fragments (%11,84). Except these pieces, 4184 end-products were identified. Non-retouched pieces are mostly consist of simple flakes (%94,80). There is no evidence of Levallois Technology. Most of the non-retouched pieces have plain butts, wider than 90° flaking angels and the pronounced bulbs. Among the cores, the dominant types are unprepared and amorphous cores. Flaking directions are usually multi-directional. Side scrapers and denticulates are the dominant types among the stone tools. Besides these, main types are retouched flakes, notches and combined tools. Also three Acheulean bifaces have detemined. It appears that Acheulean and Tayacian Culture elements are exist together when exemined the general characteristics of the chipped stone industry in 370 – 400 Ka and previous years before present.