Lekenin plastik değerlerle bağlantısı ve Türk resim sanatında lekesel analizler
  1. Tez No: 43738
  2. Yazar: HÜSNÜ KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Sanat eserlerinde leke-renk-çizgi-doku... plastik değerler kapsamında bir bütün olarak ele alınır. Bu değerler sanatsal yapılanmalarda sosyal ve kültürel çalkantılardan geçmişten günümüze süreklilik içinde etkilenmiştir. Plastik kavramlar bu etkileşimlerle her sanat akımında farklı bir kaygıyla ele alınır. Leke çağımız resim sanatında farklı bir anlayışla ele alınmasına karşın, günümüze değin anlatımı açık-koyu sınırsızlığı olarak algılanmanın yanında, sınırlanmış siyah-beyaz-gri değerler olarak da algılandığı görülür. Leke başka bir ifadeyle herhangi bir biçimi stilize ederek onu fazlalıklardan arıtma, konunun özüne ulaşma şeklindede düşünülür. Leke kavramı günlük hayatımızda, bazı bilim dallarında da (fizik-tıp) kullanılır. Türk resim sanatının yeni bir döneme girmesi leke ağırlıklı kaygılarla başlar. Bu kaygılar Türk Resim sanatında arayış-ineeleme-yenilenme sürecinde“D”grubuyla sanat hayatına girer. Bu yenilenmeler mutlak surette kimi sırf lekeler, kimide salt soyut (lekeci) uygulamalardır. Sanatçıların kişilik anlayışlarında leke; yeni sanatsal oluşumlarda en etkili plastik değer olur. Bu yenilenmelerde o güne dek biçimsel sınırlılıklar içinde ele alman açık-koyu sınırsızlığı“D”grubundan sonra biçimden sıyrılmış ve etkisini leke içerikli soyut biçimlere bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı leke kavramını incelemek, plastik değerlerle bağıntısını belirlemek ve Türk Resim Sanatında leke kaygılarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the works of art, tache-color-line-texture are tackled as a whole in terms of plastic values. These values have been continuously affected by the social and cultural upheavals in the art formations from the past to now. With these interactions, plastic concepts are dealt with a different anxiety in every art movement. Although tache is dealt with a different understanding in the art of painting, either it is thought to be an infiniteness of the light- dark tones or a limited use of black-gray-white colors. In other word, tache, is taken as stylizing a form and eliminating the excesses, so as to get down to the essence of the subject. The tache term is used in our daily life in jome branches of science like physics, medicine, too. It began with the tache-centered anxieties that Turkish painting art passed to a new period. These anxieties had their access to the art through the process of seeking-searching-self renewing with the group“DM in Turkish painting art. Obviously, some of these self-renovations are just stains or just abstract tachist applications. In the new art formations, the tache is the most practical element in artists search for a personal style. In these renovations, light-dark unlimitedness, which had been dealt with in formational limits before, got free of that form and its effect replaced by tache-including abstract forms, after the group ”D“. The purpose of this study is to search the concept of tache to define its elation to the plastic values and to analyse the anxieties of tache in the Turkish Painting Art”.