Türk basınında tutundurma çalışmaları ve ansiklopedi kampanyası
  1. Tez No: 43739
  2. Yazar: İNCİLAY CANGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET“Türk Basınında Tutundurma Çalışmaları ve Ansiklopedi Kampanyası”başlıklı bu çalışma, Türk basınının son yıllarda toplumla girdiği etkileşimi konu almakta ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tutundurma kavramı gazetecilik, haber ve tiraj kavramlarıyla olan ilişkileri bağlamında irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde önce Osmanlı İmparatorluğu, sonra da Cumhuriyet döneminde yazılı basının gelişme süreci özetlenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'nin en yüksek tirajına sahip gazeteleri arasında yer alan Hürriyet, Milliyet ve Sabah'ın 1990-1992 yıllarındaki tutundurma çalışmaları ve ansiklopedi kampanyaları yer almaktadır. Bu araştırmanın sonucuna göre, 1990'lı yıllarda Türk basınında yoğun bir tutundurma etkinliğinin ortaya çıktığından söz etmek mümkündür. Bu ivme 1992 yılı sonunda özellikle ansiklopedi kampanyası ile daha da artmıştır. Ancak sözkonusu gelişmenin basının toplumla iletişimini arttırmada fazla başarılı olamadığı, tersine bu sektörde yaşanan ekonomik krizi giderek arttırdığı, haberciliği olumsuz yönde etkilediği ve Türk basınındaki tekelleşmeleri daha da yoğunlaştırdığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, which named“Promotion Activities and Encylopedia Campaigns in Turkish Press”aims to search the interaction supposed to be realized between Turkish Press and the society in recent years. In this context, it consits of three sections. In the first section, the concept of“promotion”is described in the framework of the relations it develops with the concepts of“journalism”,“news”and“newspaper circulation”. In the second section, the development process of Turkish Press througthout the periods of Ottoman Empire and Turkish Republic is examined In the third section, the promotion activities realized by Hürriyet, Milliyet and Sabah which are the newspapers with the highest circulations in Turkey, are explored as of the years 1990-1992. According to the results of this thesis, it is possible to state that since the beginning of the nineties an intensive promotion activity has occured in Turkish Press. This accelaration become more powerful at the end of the year 1992 with the contribution of encyclopedia campaigns. But this development wasn't fully successful in increasing the level of interaction between Turkish Press and the society. On the contrary, it effected the journalism negatively, intensified the economic crisis existed in Turkish press and strengthened the monopolies thoroughly.