Ortaöğretim 11. ve 12. sınıfta okuyan öğrencilerin sportif ve rekreatif aktivitelere katılım değişkenlerine göre sınav kaygısının incelenmesi
Students who study secondary aducation in the 11th and 12th are investigated according to variability of their participation about sports and recreational activies
  1. Tez No: 437396
  2. Yazar: ÖZLEM ELÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin sportif ve rekreatif aktivitelere katılım değişkenlerine bağlı olarak sınav kaygısına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin rekreatif aktivitelere katılım durumlarının sınav kaygısı üzerinde bir etkisi olduğu, rekreatif aktivitelere katılan öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleri arasında ilişki olduğu düşünüldüğü ve çağımızda öğrencileri olumsuz etkilediği için önem arz etmektedir. Bu amaçla Muğla ili Marmaris ilçesindeki ortaöğretim 11. ve 12. sınıf öğrencilerinden 139 kadın 133 erkek toplam 272 öğrenci katılmıştır. Gönüllü katılım esas alınmıştır. Öğrencilere serbest zaman etkinliğine katılım ve smav kaygısı anketi uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Öğrencilerden demografik özellikler olarak okuduğu sınıf, cinsiyet, rekreatif aktivitelere katılma durumu, özellikleri dikkate alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16,00 programıyla iki grup arasındaki farklılıkları belirlemede a=0,05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için t-testi çoklu gruplarda ise Tukey HSD Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of students' participation in sports and recreational activities on test anxiety. This study is deemed relevant as it is believed that the participation of students studying in 11th and 12th classes in recreational activities have an effect on test anxiety and that there is a connection between test anxiety levels of students who participate in recreational activities having a negative effect on them. For this purpose 139 female and 133 male students, 272 students in total from 11th and 12th classes in Mugla, Marmaris middle school participated at this study. It is based on voluntary participation. The results have been obtained by applying participation in leisure activities and test anxiety questionnaire for students. The demographic specifics of the students considered at this study are class, gender and status of participation in recreational activities. The data obtained by SPSS 16.00 program determine the differences between the two groups a = 0.05 level of significance t-test for two independent groups, whereas Tukey test has been applied in multiple groups.