Zülfü Livaneli'nin romanlarında insan
Individual in Zülfü Livaneli's novels
  1. Tez No: 437397
  2. Yazar: TANER KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çağdaş Türk edebiyatı yazarları arasında yer alan Zülfü Livaneli, müzik yaşamının yanında romanlarıyla da adından söz ettirmeyi başarır. Dünya görüşü ve kişiliğini eserlerine yansıtan sanatçı, romanlarında kadın ve erkeğin duygu hâllerine, toplumsal değer yargıları içinde sıkışıp kalmalarına değinir. Çalışmamızın birinci bölümünde sanatçının hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise romanlarındaki kadın ve erkekler ayrı ayrı incelenerek onların psikolojik ve sosyal yönleri tanıtılmaktadır. Bu bölümde hem kadının hem de erkeğin yaşadığı duygular ele alınıp irdelenmektedir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Having a special seat among Contemporary Turkish Literature Authors, Zülfü Livaneli has achieved to make himself mentioned about his novels besides his music carreer. The artist, as the one who reflects his own sense of the world and and his own personality to his works, deals mostly with the emotional situations of the individual as a male and female and their being suffocated in the society's value judgements. In the first part of this study the life of the author, his art and works are emphasized and in the second part, male and female characters in his novels are seperately examined and their psychological and social sides are introduced. In this section, emotions of the man and the woman are handled and analyzed. In the conclusion part of the study, a general evaluation as a whole is held.