Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları
- Tez No: 43740
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Dünya devletleri günümüzde sosyal ve ekonomik yönden daha sıkı ilişki içerisindedirler. Yabancı sermaye bu ilişkiyi sağlayan ve kuvvetlendiren faktörlerden biridir. Gelişmiş ülkeler az gelişmiş ülkeleri ve üçüncü dünya ülkelerini kalkındırmak amacıyla bu ülkelere kredi açmakta ve yatırım yapmaktadırlar. Az gelişmiş ülkelere yatırımların büyük bir miktarı çok uluslu şirketler yoluyla olmaktadır. Çok uluslu şirketlerle gelen yabancı sermayenin karını arttırmak, ucuz üretim faktörlerini kullanarak maliyetlerini düşürmek ve pazar payını arttırmak gibi amaçlan vardır. Sermaye birikimi yetersiz olan az gelişmiş ülkelerde yabancı sermaye ye günümüzde ilgi artmaktadır. Bu da yabancı sermayeye yapılan eleştirileri azaltmıştır. Kapalı ekonomi politikaları uygulayan küçüklü büyüklü bir çok ülke dışa açılma politikalarının yoğunluk kazanması ile yabancı sermaye yatırımlarına daha olumlu yaklaşmaktadır. Yurt dışında yatırım yapacak ülkeler yatırımlarını gerçekleştirecekleri ülkelerde daha seçicidirler. Politik istikrarı uzun süreli kılabilecek ülkelere yatırım yapmak eğilimindedirler. Türkiye'de yabancı sermayenin geçmişi eskilere dayanmakla beraber geçmişte olduğu gibi günümüzde de istenen yabancı sermaye düzeyine ulaşılamamıştır. Çeşitli ülkeler yabancı sermayeyi kendilerine çekmek için bir çok alternatifler kullanırken Türkiye'de istenen politikalar ve teşvikler sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, countries in the world try to do social and economical integration. Foreign Direct Investment (FDI) is one of the tools of accomplishing this task. The developed countries invest in the developing and the third world countries to establish welfare in those economies. The goal of these investments is not only to help the countries to stabilize their economies, but also to gain market shares, increase profits and decrease thier costs, due to the low wages and other factors. In Turkey, Foreing capital history goes back to last century, but so far, Turkey has not yet reached the desired level of foreign capital investments. This was because of the lack of political and economical stabilization in Turkey. In the first chapter, the theoretical frame of the foreign direct investments has been drawn. In the second chapter the history of the foreign direct investments in Turkey was pointed out. In the last chapter the effects of the foreign direct investments in Turkey's macro economical veriabels were discussed.