Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları
  1. Tez No: 63066
  2. Yazar: MEHMET ALİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımları çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Çalışmayı kuramsal ve tarihsel bir temele dayandırmak için gelişmekte olan ülkelerin Yabancı Sermaye deneyimleri tartışılmıştır. Karşılaştırmalı bir bakış açısıyla Osmanlı İmparatorluğu döneminde uygulanan yabancı sermaye deneyimi incelenmiştir. İlk bölümde Yabancı Sermaye Yatırımlarının genel tanım ve öne mine yer verilmiştir. Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımlarının gelişi mi ve genel durumu incelendikten sonra, yatırımlarla ilgili yasal düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımlarının durumu üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Yabancı Sermaye Yatırımları gelişmekte olan ülkelerde sanayinin gelişiminde önemli roller üstleneceği düşünülen bir ekonomik fırsat olarak ele alınmıştır. Ancak her ülkenin ekonomik koşullan arasındaki farklılıklar ve yabancı sermayeye yaklaşım tarzları sonucu; gelişmekte olan ülkelerin bazıları bu fırsatları yakalayamazken özellikle yeni sanayileşen (Güney Kore, Singapur, Taiwan) ülkeler, yabancı sermaye fırsatlarından yararlanarak, sanayilerinin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye ulaşmasını sağlamışlardır. Türkiye 1996 yılında Avrupa Birliği ile gümrük birliğine girmesiyle önemli ölçüde yabancı sermaye çekebilme olanağına sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study various aspects of Foreign Capital Investment Experience in Turkey are examined. To have a theoretical and historical background, alternative Foreign Capital investment experiences of developing countries are presented. Ottoman Empire experience is also experienced. In the first section the general description of foreign capital investment and its significance is underlined. The legal coordination relating to investment is emphasized, after the examination of the development and situation of foreign capital investment in Turkey. In the last part Foreign Capital investment situation in Turkey is examined. The Foreign Capital Investment have been considered as economical opportunities that shall undertake significant roles in the development of industry, in the developing countries. However, as a result of the economical differences between countries and their approaches towards foreign Capital investments; while some of the developing countries were not able to benefit from these opportunities, newly industrializing countries (South Korea, Singapore, Taiwan) have reached a level of international competition in their industry. Turkey has got a chance of attracting increased amount of Foreing Capital investment after entry into custom union with European Union in 1996.