Türk sigorta sektöründe riskin devri (reasürans) ve saklama payı (konservasyon) tesbitinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 43741
  2. Yazar: H. ÖZLEM YALAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ö Z E T Risk'in sözlük anlamı, zarar etme, kaybetme ihimalidir. insanoğlu tarihin başlangıcından beri, sürekli olarak çeşitli rizikolarla karşıkarsıya kalmıştır. insanın canına, malına veya sorumlu olduğu üçüncü şahıslara zarar verebilecek her türlü tehlike karsısında önceden güvence sağlayabilmesi, bir sistemin kurulmasını gerektirmiş. Bu sisteme sigorta adı ve¬ rilmiştir. Sigortacılar, teminat altına aldıkları bazı ağır rizi¬ koları tehlikeli görmeleri sebebiyle kendilerini güvenceye alabilme ihtiyacını hissetmişler ve buna paralel reasürans sistemi ortaya çıkmıştır. Bir sigorta şirketinin port-föyünde yüksek bedelli rizi¬ koların bulunması halinde, sigortacının4 bunların tamamını kendi üzerinde tutması olanaksız denilecek kadar güçtür. Bu sebeple, sigortacı karşılayabileceği rizikoyu üzerinde tutar ve geri kalanını reasürans yoluyla başka şirketlere devrede¬ rek rizikonun dağılmasını sağlar. Sigortacının kendi üzerinde muha-faza ettiği kışıma kon- servasyon veya saklama payı denilmektedir. Türk sigorta sektöründe reasürans ve konservasyon uygu¬ lamalarında karşılaşılan güçlükler, hatalı reasürans anlaşma¬ ları, plasman zorlukları, hukuki düzenlemeler, ekonomik du¬ rum, istatistik! bilgilerin eksikliği ve kali-Fiye eleman ye¬ tersizi iğidir. Türk sigorta sektöründe reasürans ve konservasyon uygu¬ lamalarında karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri ise; rea¬ sürans anlaşmalarının sağlıklı biçimde yapılması, yurt içi ve yurt dışı sigorta piyasasının iyi değerlendirilmesi, yeni hu¬ kuki düzenlemeleri getirilmesi, ekonomik düzenin iyi değer¬ lendirilmesi, kali-Fiye eleman yetiştirilmesi ve diğer çözüm yollarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dictionary meaning of the risk to possibility to be loss. Human beings have been exposed to various risk since the.first ages of history, a system called insurance has been set up so that an undertaking to provide sa-Feguard against loss, death and any danger is given. Insurance companies have avoided taking high degree risks rather they preferred to transfer some risks to another i nsurer. It is almost impossible that an insurance company reta ins all significant risk in his portfolio. In this case, in surance company allocates risks by transferring some risks to a reinsurer company while keeping rest. This part retained by insurance company is called re tention. Problems arising in Turkish insurance is a insufficient reinsurance agreements, difficulties in placement, problem a- rising from legal regulations, economic problems, lack of statical datas, lack of qualified empleyees. Solutions to problem in reinsurance and retention prac tice; reasonable reinsurance agrreements, good evaluation of local and foriegn insurance market, new legal regulations, e- valuation of economic structure and other solutions.