Serebral palsi'li çocuklarda fonksiyonel çiğneme eğitiminin infantil yutma paterni ve salya kontrolü üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of functional chewing training on tongue thrust and control of drooling in children with cerebral palsy
- Tez No: 437409
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda fonksiyonel çiğneme eğitiminin infantil yutma paterni ve salya kontrolü üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya yaş ortalaması 58,25±9,58 ay olan 32 SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklar fonksiyonel çiğneme eğitimi (n=16) ve klasik oral motor egzersizlerin uygulandığı (n=16) iki tedavi grubuna ayrıldı. Çalışmanın takibi haftalık telefon, video gönderimi ve aylık olarak klinikte terapist tarafından yapıldı ve sonuçlar tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Tüm çocuklara Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), Baş Kontrolü Klinik Değerlendirme Ölçeği, Oral Motor Değerlendirme, İnfantil Yutma Paterni Değerlendirmesi, Salya Kontrol Problemi Şiddet Sıklık Skalası, Salya Etki Skalası, Karaduman Çiğneme Performansı Skalası (KPÇS), Pediatrik Yeme Değerlendirme Skalası (PEDI-EAT-10) ve Çocuk Beslenme Davranış Değerlendirmesi (ÇBDD) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of functional chewing traning on tongue thrust and control of drooling in children with cerebral palsy. Thirty-two children with Cerebral Palsy were included with the mean age of 58,25±9,58 months. Children were divided into two treatment groups; functional chewing traning was given to the first group (n=16 children) and classic oral motor exercises were given to the second group (n=16 children). The follow-up was conducted weekly via phone calls and sharing of videos and monthly by a therapist in the clinic and the results were compared before and after the treatment.