Serebral palsili çocuklarda beslenme tipine göre motor fonksiyonların karşılaştırılması
Comparision of motor functions according to nutrition type in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 514648
  2. Yazar: EMRE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN, DOÇ. DR. SELEN SEREL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cengiz, E. Serebral Palsili Çocuklarda Beslenme Tipine Göre Motor Fonksiyonların Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışma; Serebral palsili (SP) çocuklarda beslenme tipine göre motor fonksiyonların karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 8,34±3,38 yıl olan 35 SP'li çocuk dahil edildi. Olgular oral yolla beslenen (n=19) ve enteral yolla beslenen (n=16) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Olguların demografik bilgileri, SP alt tipi, beslenme tipi, prematürite durumu, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu sayısı, reflü varlığı ve oral bölgenin fiziksel özellikleri kaydedildi. Olgular Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemine (KMFSS) göre seviyelendirildi. Olguların motor fonksiyon durumları, çiğneme performansları, oral alım durumları ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. Bakım verenlerin anksiyete ve depresyon düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cengiz, E. Comparision of Motor Functions According to Nutrition Type in Children with Cerebral Palsy. Hacettepe University Institute of Health Sciences Physical Therapy and Rehabilitation Program Master Thesis, Ankara, 2018. The aim of this study is comparision of motor functions according to motor functions in children with cerebral palsy (CP). 35 children with CP, an average age of 8,34 ± 3,38 years was included in the study. The cases were divided into two groups: oral (n = 19) and enteral (n = 16). Demographic information of the cases and CP subtype, nutritional status, prematurity status, recurrent lung infections, reflux and physical characteristics of the oral area were recorded. Levels of the gross motor skills were scaled with Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Gross motor functions were scored, chewing performances and oral intake status were recorded. Quality of life of the cases was rated. In addition, anxiety and depression levels of caregivers were assessed. It was found that children who were fed enterally had more abnormalities in physical properties of the oral area (p0.05).