Akut bakteriyel cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarında dalbavansin kullanımının farmakoekonomik analizi
Pharmacoeconomic analysis of dalbavancin use in acute bacterial skin and soft tissue infections
- Tez No: 437412
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN YEĞENOĞLU, DOÇ. DR. SİBEL AŞÇIOĞLU HAYRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği ve Mevzuatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dirençli mikroorganizmaların neden olduğu yumuşak doku enfeksiyonu tedavisi, hastaneler için klinik açıdan zorlayıcı olurken, finansal açıdan da yük getirmektedir. Uygun antibiyotik seçimi, çoklu dirençli bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde anahtar rol oynarken, tedavi maliyetlerini azaltmada da önem arz etmektedir. Dalbavansin yeni kuşak bir antiinfektif bir ajan olup, ABD'de 2014'te, AB'de ise 2015'te Gram-pozitif mikroorganizmaların neden olduğu akut bakteriyel yumuşak doku enfeksiyonlarının (ABSSTI) tedavisi için ruhsatlandırılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; Türkiye'de ve ABD'de Gram-pozitif mikroorganizmalara bağlı akut bakteriyel cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları tedavisinde empirik olarak dalbavansin ile vankomisin ve vankomisin-oral linezolid kullanımının farmakoekonomik olarak karşılaştırılmasıdır. Geri ödeme kurumu perspektifinden, retrospektif bir karar ağacı modeli tasarlanmıştır. Etkililik ve güvenilirlik verileri klinik çalışmalardan, maliyetler ise geri ödeme kurumunca yayınlanmış fiyatlardan ve literatürden temin edilmiştir. Çalışmanın primer çıktısı ilave maliyet-etkililik oranı olarak verilmiştir. 2016 yılı fiyatları kullanılarak; Türkiye'de dalbavansin ve vankomisin tedavilerinin toplam maliyetleri sırasıyla 4.978,11 TL ve 1.217,23 TL olarak, ABD'de dalbavansin ve vakomisin-oral linezolid tedavilerinin toplam maliyetleri sırasıyla $12.616,91 ve $8.392,36 olarak hesaplanmıştır. Türkiye'de dalbavansin ve vankomisin için maliyet-etkililik oranları, başarı ile tedavi olan hasta başına sırasıyla 5.488,54 TL ve 1.375,40 TL; ABD'de ise $13.910,59 ve $9.112,22'dir. ABSSTI'nda Türkiye'de ve ABD'de vankomisin-linezolid tedavisinin, dalbavansin tedavisine göre maliyet-etkili olduğu tespit edilmiştir. Türkiye için dalbavansinin eşik değeri 310 TL olarak bulunmuştur. Duyarlılık analizi ile, çalışmanın Türkiye koşullarında hastanede yatış süresinden ve hastane ücretinden etkilenmediği ortaya çıkmıştır. ABD'de modelin hastanede yatış süresine duyarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The treatment of soft tissue infections caused by resistant microorganisms, is both challenging for hospitals clinically and a burden financially. The selection of appropriate antibiotic is a key factor for the treatment of multiple resistant bacterial infections, and also it has importance to reduce the treatment costs. Dalbavancin is a new generation antiinfective agent, it was licensed in the US in 2014 and in the EU in 2015 for the treatment of acute bacterial soft tissue infections (ABSSTI) caused by Gram-positive microorganisms. The purpose of this thesis study is the pharmacoeconomical comparison of the usage of dalbavancin with vancomycin and vancomycin-oral linezolid for the treatment of acute bacterial skin and soft tissue infections due to Gram-positive microorganisms in Turkey and in the US. A retrospective decision tree model has been designed, from the perspective of reimbursement institution in Turkey (SGK). Efficacy and safety data were obtained through clinical trials, costs were obtained by the prices announced by the reimbursement institution, and the literature. The primary outcome was incremental cost-effectiveness ratio. The total costs of dalbavancin and vancomycin treatments were 4.978,11 TL and 1.217,23 TL, respectively, in Turkey and the total costs of dalbavancin and vancomycin-oral linezolid treatments were $12.616,91 and $8.392,36, respectively, in the US. The cost-effectiveness ratios for dalbavancin and vancomycin were 5.488,54 TL and 1.375,40 TL per successfully treated patients, respectively, in Turkey, while the cost-effectiveness ratios were $13.910,59 and $9.112,22 respectively, in the US. Vancomycin-linezolid was dominant strategy compared to dalbavancin for treatment of ABSSTI, in Turkey and in the US. Threshold value of dalbavancin was found to be 310 TL for Turkey. The model was not sensitive to the hospitalization duration and the hospital costs in Turkey. The model was sensitive to the hospitalization duration in the US.