Antiinflamatuar ilaç nimesulidin çok duvarlı karbon nanotüp ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrot kullanılarak elektroanalitik analizi
Electrochemical analysis of antiinflammatory dDUG nimesulide using multiwall carbon nanotubes modified carbon paste electrode
- Tez No: 437433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antiinflamatuar ilaç etken maddesi nimesulidin elektrokimyasal özellikleri damlatma yöntemiyle elde edilen çok duvarlı karbon nanotüp ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrot kullanılarak dönüşümlü voltametri, diferansiyel puls voltametri ve kare dalga voltametri yöntemleri ile yükseltgenme yönünde incelendi. Antiinflamatuar ilaç etken maddesi nimesulidin elektrokimyasal analizi için en uygun tampon ortamının belirlenmesi çalışması yapıldı. Bu amaçla farklı tamponlarda pH taraması gerçekleştirildi. Nimesulidin farklı tampon çözeltilerinde yapılan analizlerde redoks reaksiyonunun tersinmez olduğu görüldü. Hız taraması çalışması ile nimesulidin yükseltgenme yönünde difüzyon kontrollü davranış gösterdi. Nimesulidin DPV ile kalibrasyon çalışmasında doğrusallık aralığı 6×10-8-1×10-5 M (korelasyon katsayısı 0.992) olarak, teşhis sınırı 1.07×10-9 M ve tayin alt sınırı 3.24×10-9 M olarak belirlendi. Diferansiyel puls voltametrisi ile elde edilen nimesulidin kalibrasyon grafiği sonuçları literatürdeki sonuçlarla karşılaştırıldı. Çalışmanın son basamağında nimesulidin farmasötik dozaj formlarından analizi herhangi bir ayırma ve süzme işlemi yapılmadan gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda, antiinflamatuar ilaç etken maddesi nimesulidin diferansiyel puls voltametrisi yöntemi kullanılarak çok duvarlı karbon nanotüpün damlatılmasıyla modifiye edilmiş olan karbon pasta elektrot ile iyi derecede kesinlik, yüksek doğruluk ve hassas sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
Electrochemical properties of nimesulide which is antiinflammatory drug were investigated in the direction of oxidation with carbon paste electrode modified with multiwalled carbon nanotubes obtained with dropping method by cyclic voltammetry, differential pulse voltammetry, and square wave voltammetry. Determination studies of optimum buffer solution were done for electrochemical analysis of antiinflammatory drug nimesulide. For this purpose, pH scanning was carried out at different pH buffer. The analysis of nimesulide solution in different buffer solutions were found to be irreversible redox reaction. The oxidation of nimesulide showed diffusion controlled behaviour with scan rate study. The linearity range was determined as 6×10-8-1×10-5 M (correlation coefficient 0.992), the limit of detection 1.07×10-9 M and limit of quantification 3.24×10-9 M in the calibration work of nimesulide with DPV. The results of calibration graph obtained with DPV were compared with the results in the literature. Analysis of pharmaceutical dosage form of nimesulide in the final step of the study was carried out without any separation and filtration processes. As a result of the studies, anti-inflammatory drug nimesulide gave a good degree of precision, high accuracy, and sensitivity using DPV method with carbon paste electrode modified by dropping method of multi-walled carbon nanotubes.