Diklofenak sodyum: antienflamatuvar bir bileşiğin özellikleri ve miktar tayini yöntemleri üzerinde çalışmalar
Diclofenac sodium: Characteristics of an Anti-inflammatory agent and investigation of its quantitative analysis methods
  1. Tez No: 11063
  2. Yazar: TUNCA GÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
-77- 5. 'ÖZET Diklofenak Sodyum: Antienflaroatuvar Bir Bileşiğin Özellikleri ve Miktar Tayini Yöntemleri Özerinde Çalışmalar: Bu çalışmada, Fenil asetik asit türevi olan Diklofenak Na için, uygun bir miktar tayini yöntemi bulmak amacıyla, çeşitli titrimetrik ve spektrofotometrik analiz yöntemleri uygulanmış ve birbirleriyle karşılaş- tırılmıştır. Diklofenak Na'un 25 rog ve 100 mg'lık iki tablet formu Volta ren ve Voltaren Retard adıyla antienflamatuvar, analjezik ve antipire- tik olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, ne Türk Farmakopesi ve ne de diğerlerinde Diklofenak Na'un miktar tayiniyle ilgili bir bulguya rastlanı lmamıştır. Bu nedenle, tezde, yapısal ve farmakolojik yönden benzer bi leşikler için uygulanan miktar tayini yöntemlerini, literatürde önerilen yöntemlerle karşılaştırarak Diklofenak Na'a uyarlamayı ve uygulamayı amaç ladık. Deneysel kısımda uyguladığımız yöntemler başlıca iki ana grupta toplanabilir: 1. Spektrofotometrik (UV ve visibl) yöntemler, 2. Volumetrik-Titrimetrik yöntemler. Deneysel kısımdan elde edilen bulguların, istatistiksel sonuçla rına göre, aralarında çok belirgin bir fark olmamakla birlikte; duyarlı lık, doğruluk ve uygulanabilirlik açısından spektrofotometrik yöntemlerin ilk tercih olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-78- 6. SUMMARY Diclofenac sodium: Characteristics of an An t i -inflammatory Agent and Investigation of Its Quantitative Analysis Methods. In this study, several titrimetric and spectrophotometry quantitative analysis methods have been applied and compared each other, in order to find a suitable assay method for Diclofenac Na, a derivative of phenyl acetic acid. Two tablet forms of Diclofenac Na, 25 mg and 100 mg, under the name of Voltaren and Voltaren Retard are used frequently as anti- inflammatory, analgesic and antipyretic agent. But, there is no data about quantitative analysis of Diclofenac Na, neither in Turkish Pharmacopea nor in any others. For this reason, we have aimed to arrange and investigate some assay methods for Diclofenac Na, which are used for some other structurally and pharmacologically similar compounds and compairing of these with the methods, proposed in the literature. The methods which we have applied in experimental part, would be classified in two major categories : 1. Spectrophotometric (UV and Visible) methods, 2. Volumetric-Titrimetric methods. According to the istatistical results of experimental data, it can be said that; Although there is no significant difference between spectrophotometric and volumetric methods, from the point view of sensitivity, accuracy and applicability first priority would be for spectrophotometric methods.