1000 C'de gelişebilen redüksiyonlu lüsterli sır araştırmaları
  1. Tez No: 43744
  2. Yazar: EMEL ŞÖLENAY
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
11 ÖZET Metalik etkili, gökkuşağı gibi yanıp sönen renk geçişleri ile son derece çekici olan lüsterli sırlar artistik sırlardandır. Yapılan araştırmada, çok sayıda sır denemesi hazırlanarak redüksiyonlu pişirim uygulanmıştır. Sır bünyelerinin oluşturulmasında temiz hammaddeler tercih edilmiştir. Lüster etkisinin elde edilebileceği uygun bünyelerin hazırlanması ve değişik renk geçişlerinin temin edilmesi amaçlanmış denemelerde olumlu sonuçların yanısıra olumsuz sonuçlarda değerlendirilmeye alınarak tablolarda gösterilmiştir. îki farklı bünye üzerinde (fritli ve ham) yapılan denemelerde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Luster glazes with their metallic effects and being very attractive due to color transitions of flashing character like that of a rainbow are artistic glaze types. In the study after carrying out a large number of experiments on glazes, reduction-firing was applied. Pure raw materials were preferred in forming glaze compositions. After the experiments aimed at preparing proper compositions and obtaining different color transitions, besides those of positive ones negative results were evaluated and shown in tables. With the experiments on two different compositions (fritted and raw) successful results were achieved.