Yaşlanmanın menisküs dokusundaki aquaporin 1-3 yoğunluğu üzerine etkisi
The efect of aging on aquaporin 1-3 density at meniscal tissue
  1. Tez No: 437479
  2. Yazar: KÜRŞAD AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL GÖNÜL, PROF. ADNAN NARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Menisküsde yaşlanma sürecinde histolojik, biyokimyasal, morfolojik ve biyomekanik değişiklikler meydana gelmektedir. Aquaporinler su ve küçük solüt maddeleri taşıyabilen, hücrenin ve ekstraselüler maddenin üretimi ve idamesinde katkısı olduğu düşünülen membran proteinleridir. Yaşlanma sürecinde menisküsde dejenerasyon meydana gelmekte ve doku esnekliği ve dayanıklılığı azalmaktadır. Bu çalışma genç ve yaşlı rat menisküslerinde yaşlılık sürecindeki aquaporin 1 ve aquaporin 3 ekspresyonlarındaki değişimi ortaya koymayı hedeflemiştir. YÖNTEM ve GEREÇ: Çalışmada 14 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan (180-400g) kullanıldı. Hayvanlar yedişerli iki eşit gruba bölündü. Grup I iki aylık genç hayvanlar grubu (n=7), Grup II 18 aylık yaşlı hayvanlar grubu (n=7) olarak düzenlendi. Menisküslerin immünohistokimyasal olarak aquaporin 1 ve aquaporin 3 ekpresyonlarının incelenebilmesi için ratların diz eklemleri kullanıldı. SONUÇLAR: Çalışma sonunda wistar albino tür ratlarda yaşlanma süreci ile menisküs dokusunda aquaporin1 ve aquaporin 3 ekpresyonlarının önemli derecede azaldığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
AİM: At the aging process histological, biochemical, morphological and biomechanical changes occurs in meniscus structure. Aquaporin proteins are the membrane proteins those are considered to produce and maintain the cell and extracellular matrix by carring water and small solutes across the membrane. At the aging process degeneration occurs in meniscus and the flexibility and durability decreases. This study intended to establish the channging at the aquaporin 1 and aquaporin 3 expression levels between young and old rat menisci. MATERIAL AND METHODS: In this study, 14 Wistar albino rats (180-400g) were used. Animals were divided into two equal groups. Group I two months young animals (n = 7), Group II 18 month old animals (n = 7) was held. Knee joints were used to examine the aquaporin 1 and aquaporin 3 expressions in the menisci by immunohistochemistry. RESULTS: At the end of the study we experienced the significantly decreasing of aquaporin 1 and aquaporin 3 expressions by aging.