Karayolu yük taşıma işletmelerinde maliyet muhasebesi ve uygulaması
- Tez No: 43752
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Ulaştırma, ekonomiye işlerlik kazandıran, ticaret işlemlerinin gelişmesini ve ülkenin kalkınmasını sağlayan ekonomik, politik ve sosyal gelişmelerde büyük etkinliği bulunan bir sektördür. Ulaştırmanın alt sistemi olan karayolu yük taşımacılığı kapıdan kapıya taşıma ile aktarmasız taşımayı sağlaması, terminal ihtiyacının olmayışı, ambalajlama ihtiyacını en aza indirmesi gibi üstünlüklerinden dolayı yurt içinde ve yurt dışında önemli bir yere sahiptir. Karayolu yük taşımacılığında bir yandan mevcut rekabet, öte yandan ücret, yakıt, malzeme ve yedek parça vb. fiyatlarındaki yükselişler maliyetlerin saptanması ve kontrol edilmesine verilen önemi arttırmaktadır. Bu çalışmada, karayolu yük taşıma işletmelerinin muhasebe sistemi içinde fînansal muhasebe ve maliyet muhasebesi ilişkisi incelenmiş, maliyetler saptanmaya ve maliyet muhasebesi sistemi bir işletmede uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation is a sector that facilitates economy, develop business activities and helps to the overall development of a country. It also has great impact on economic, political and social progress. As a subsystem of general transportation, overland load transportation, by supplying door to door transport, lacking the necessity for special ports and minimizing the packing costs, has great importance both at home and abroad. The existing competition, rises in wages, oil, supplies and spare parts prizes increases the importance of cost assessment and control in overland load transportation. This study examines financial and cost accountancy relations within the account systems of transport organizations, costs assessed and the cost ac countancy is applied on a firm.