Büyükbaş besi işletmelerinde muhasebe organizasyonu
  1. Tez No: 43751
  2. Yazar: ALİ RIZA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bir çiftlik ya da tarımsal isletmede kasaplık hayvanların, ucuz yemlerle beslenerek et kalitesinin yükseltilmesi ve bunlardan sağlanan et ve ya£ miktarlarının en yükseğe çıkarılmasına“Besicilik”; besicilik faaliyetlerinin yapıldığı tarımsal isletmelere ise“Besi İsletmeleri”denir. Besi isletmelerinin, genel ekonomiye yarar sağladığı bir gerçektir.Ekonomide kıt kaynakların verimli kullanılmasında ve yöneticilerin sağlıklı kararlar alabilmelerinde,her isletmede olduğu gibi; besi isletmelerinde de bilimsel işletmecilik yöntemlerinin kullanılması ile mümkündür. Besi isletmelerinde, en az maliyetle karın en yüksek düzeye çıkarılması; maliyetle ilgili tüm bilgilerin tam ve doğru bir biçimde bulunmasını gerektirir. Muhasebe, her isletmede olduğu gibi besi isletmelerinde de maliyetler ile ilgili bilgileri oluşturabilme yeteneğine sahiptir. Bu bilgilerin elde edilmesinde; genel muhasebenin yanında maliyet muhasebesindende büyük ölçüde yararlanılmak tadır. Besi isletmelerinde maliyet muhasebesinin Tek Düzen Hesap Planı çerçevesinde ele alınması önemli yararlar sağlar. Buyararlar: a) Muhasebe bilgilerinin, karar alma durumunda bulunan ilgililere tam ve doğru olarak ulaşmasını sağlar, b) Aynı isletmenin farklı d
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cattle growing activities are defined as the efforts to maximize the quality and the quantity of the meat and the fat by feeding the catties with cheap fodder. A cattle growing business is a farm in which cattle growing activities are taken place. There's no doubt that cattle growing businesses contri bute a lot to the overall economy. It's only the way that managers in farm businesses can take decisions effectively and accurately by means of scientific methods just as the same as in any other businesses. To maximize the profit by keeping the costs in minumum level, the managers must use all the cost information pre pared by using the right methods in cattle growing businesses. Accounting is a tool for preparing the cost information in farms as well as in the any other businesses. Financial accounting is used with cost accounting together in busines ses to get such cost information.It's very useful 1 to apply cost accounting methods derived from Standart Accounting System in cattle growing bussinesses. Some of the advantages approaching that way are 1 ike i'ol low i ng : a) to provide people who are in the position of decion- making with accurate and complete data. b) to anable the managers to compare its business finan cial position in different financial years as well as with competitors. c) to help managers take dee i ons more accurately and faster.