Timpanomastoidektomilerde ketofol ile propofolün kas gevşeticisiz entübasyon koşulları ve hemodinamiye etkisi
Effects of propofol and ketofol without muscle relaxants on intubation conditions and hemodynamics in patients with tympanomastoidecyomy
  1. Tez No: 437520
  2. Yazar: DUYGU DEMİRÖZ ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda timpanoplasti ve masteidektomi cerrahisi geçirecek olgularda propofol ve ketofol indüksiyonuyla kas gevşeticisiz entübasyonun hemodinamik parametreler ve entübasyon skorları üzerine etkilerini gözlemsel olarak değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Timpanoplasti ve masteidektomi planlanan 18-65 yaş arasında, ASA I-II ve Mallampati I-II risk grubunda ardışık toplam 60 olgu çalışma kapsamına alındı. Olgular operasyon odasına alındıktan sonra rutin monitorizasyonu takiben rasgele 2 gruba ayrıldı. İndüksiyon amaçlı propofol grubuna (Grup P) 1 mg/kg lidokain, 2 mg/kg propofol ve 4 µg/kg remifentanil, ketofol grubuna (Grup KP) ise 1 mg/kg lidokain, 1 mg/kg ketofol (1:1 ketamin/propofol kombinasyonu) ve 4 µg/kg remifentanil yapıldı. 3 dk sonra olgular 7-7,5 nolu tüple entübe edildi. Entübasyon sırasında ıkınan olgulara 10 mg roküronyum yapıldı ve bu olgular çalışma dışı bırakıldı. Her iki grupta da %6-8 desfluran ve %50 O2 + %50 hava ve 0.025 µg/kg remifentanil infüzyonu ile anestezi idamesi sağlandı. Olguların indüksiyon öncesi (bazal), indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası ve ilk otuz dakikada her 3 dakikada bir, sonraki 30 dakikada her 5 dakikada bir, sonrasında ise her 10 dakikada bir olacak şekilde KAH, OAB, SAB ve SpO2 değerleri kaydedildi. OAB ve kalp hızında bazal değerlere göre %20 azalma olması durumunda 10 mg efedrin, kalp hızı 50 atım/dk ve altına düştüğünde ise atropin uygulandı. Operasyon sonunda tüm anestezik ajanlar kesildi ve olgular %100 oksijen ile ventile edildi. Anestezinin sonlandırılmasından itibaren; spontan solunum başlaması, gözlerin açılması, trakeal ekstübasyon, komutlara uyma, zaman, kişi ve yer oryantasyonuna kadar geçen süreler uyanma dönemi olarak kaydedildi. Olguların ekstübasyondan itibaren 1. 10. ve 30. dakikalarda Modifiye Aldrete Derlenme Skorlamasına göre bilinç, aktivite, solunum, dolaşım ve periferik oksijen satürasyonuna göre değerlendirildi. Ayrıca bulantı, kusma, boğaz ağrısı, laringospazm, ses kısıklığı ve boğaz ağrısı gibi yan etkiler kaydedildi. Cerrah memnuniyeti ise 1: kötü, 2: orta, 3: iyi olmak üzere 3 puanlı skorlama sistemi ile değerlendirildi. Bulgular: Grup P'de ıkınma ve öksürme Grup KP'ye göre anlamlı daha düşüktü (p=0.001). Grup KP'de Grup P'ye göre ekstiremite hareketi anlamlı daha yüksekti (p=0.014). Diğer entübasyon koşulları açısından gruplar benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study; we aimed to assess observational effects of propofol and ketofol induction on entubation condition without muscle relaxants, hemodynamic parameters and intubation scores in patients undergoing tympanoplasty and mastoidectomy surgery. Materials and Methods: Sixty consecutive patients undergoing tympanoplasty and mastoidectomy surgery, age between 18 and 65, ASA class I-II and mallampati I-II were included into the study. After taken into operatatin room, following routine monitorization, patients were divided into 2 groups randomly. For induction, 1mg/kg lidocaine, 2mg/kg propofol and 4 µg/kg remifentanil administered in propofol group (group P); 1 mg/kg lidocaine, 1 mg/kg ketofol (1:1 ketamin/propofol admixure) and 4 µg/kg remifentanil administered in ketofol group (group KP). Three minutes later, patients were intubated with 7 or 7,5 intubation tube. If bucking occured, 10 mg rocuronium administed and these patients were excluded. Maintaince of anaesthesia achieved using 6-8 % desflorane, 50% O2 and 50% air admixure and 0.025 µg/kg remifentanil infusion in both groups. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), systolic arterial pressure and SpO2 was recorded at pre-induction (basal), post-induction, after intubation, in every 3 mins for first 30 mins, in every 5 mins for following 30 mins and in every 10 mins then. In case of MAP and HR decreased 20% from baseline values, 10 mg ephedrine was administered and in case of HT ≤ 50 beats per minute atropine was administered. At the end of surgery, all anaesthetics were stopped and patients were ventilated with 100% oxygen. After end of anaesthesic administration time to starting of spontaneous ventilation, eye-opening, tracheal extubation, obeying verbal commands; time, place and person orientation were recorded as recovery period. Consciousness, activity, respiration, circulation and peripheral oxygen saturation were evaluated with modified Aldrete recovery score at 1, 10 and 30 minutes after extubation. Side effects such as nausea, vomiting, sore throat, laryngospasm and hoarseness were also recorded. Surgeon satisfaction assessed with a 3 point scoring system, 1: bad, 2: moderate, 3: good. Results: Coughing and bucking were significantly lower in group P than group KP (p=0.001). Extremity movement was significantly higher in group KP than in group P (p=0.014). In terms of other intubation conditions, groups were similar.