Açık Teknik Timpanomastoidektomilerde Uygulanan Tip III Timpanoplasti Sonuçlarımız
Hearing Results in Patients Undergoing Canal Wall Down Tympanomastoidectomy With Type III Tympanoplasty
- Tez No: 664012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TİTİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kolesteatomlu kronik otitlerin tedavisi cerrahidir. Patolojinin yayılımı ve hastayla ilgili faktörlere bağlı olarak seçilecek yöntemler de değişmektedir. İntakt Canal Wall-up Timpanomastoidektomi(İCWT) yaklaşımı kolesteatomun bulunmadığı veya sınırlı kolesteatom varlığında tercih edilmektedir. Açık Teknik Timpanomastoidektomiler(ATT)'in cerrahi endikasyonları ise kolesteatomlu kronik otitler, sklerotik mastoidler, geniş epitimpanik erozyonlu kulaklar, geniş attik kolesteatomları, kolesteatomlu adeziv otitler, kolesteatom nüksleri, tek işiten kulak, çocuk kolesteatomları, ağır sensörinöral işitme kayıpları ve geniş labirent fistülü olan hastalardır. Geçmişte ATT prosedüründe, hastalıkla başa çıkmanın zorluğu nedeniyle genellikle bu hastalarda kemikçik zincir rekonstruksiyonu pek düşünülmemiştir. Ancak yeni timpanoplasti ve ossikuloplasti teknikleriyle artık postoperatif işitme sonuçları oldukça iyidir. İşitme sonuçlarında elde edilen başarı sebebiyle kolesteatomlu kronik otitis mediada ATT'ye kıyasla daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ocak 2006-Ocak 2009 tarihleri arasında KOM nedeni ile“açık teknik timpanoplasti (ATT)”yapılan hastalardan tip III timpanoplasti yöntemiyle kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan 46 hasta çalışmaya dahil edildi ve bunların işitme sonuçları karşılaştırıldı. Hastaların 30'unda (%65) attik, antrum, supratubal reses ve sinüs timpaniye uzanan; 16'sında ise mastoid kavite ve mezotimpanumu kısmen dolduran kolesteatom mevcuttu. Hastalarımızın postoperatif hava-kemik aralığı ortalamasında 5.75 dB'lik bir iyileşme gözlenmiştir. Postoperatif hava yolu eşiklerine bakıldığında 46 hastanın 14'ünde(%30.50 ) değişim olmadığı, 23 hastada (%50 ) iyileşme, 9 hastada (%19.5 ) kötüleşme olduğu saptandı. Postoperatif hava-kemik yolu aralıklarına bakıldığında 46 hastanın 13'ünde(%28.3) değişim olmadığı, 25 hastada (%54.5) iyileşme, 8 hastada (%17.2) kötüleşme olduğu saptandı. Çalışmamızda tüm hastalarda kuru, sabit ve güvenilir bir kulak ile kendini temizleyen kavite elde edebildik. Hepsinde takiplerde zar greft intakt izlendi. Konulan otogreft materyallerinin atılımı hiçbir hastamızda görülmedi. 1 hastada meatoplasti revizyonu gerekti. Bu sonuçlara göre, ATT, kolesteatom nedeniyle opere olan ve açık teknik uygulanması gereken hastalarda hem hastalık eradikasyonunu sağlamakta hem de işitme rekonstrüksiyonuna olanak sağlamaktadır. Tip III timpanoplasti yöntemi kemikçiklerin hasar gördüğü kulaklarda işitmenin rekonstrüksiyonu için tatminkar sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Treatment of chronic otitis media (COM) with cholesteatoma is surgery. The methods to be chosen vary depending on the spread of the pathology and factors related to the patient. The intact canal wall-up tympanomastoidectomy (ICWT) approach is preferred in the absence of cholesteatoma or in the presence of limited cholesteatoma. Surgical indications for open tecnique tympanomastoidectomy (OTT) are chronic otitis media with cholesteatoma, sclerotic mastoids, ears with large epithympanic erosions, expansive attic cholesteatomas, adhesive otitis with cholesteatoma, recurrence of cholesteatoma, single hearing ear, pediatric cholesteatomas, patients with severe sensorineural hearing loss and wide labyrinth fistula. In the past, ossicular chain reconstruction was generally not considered in these patients in the OTT procedure due to the difficulty of coping with the disease. However, postoperative hearing results are now quite good with new tympanoplasty and ossiculoplasty techniques. Due to the success achieved in hearing results, it has started to be preferred more than OTT in chronic otitis media with cholesteatoma. Among the patients who underwent“open technique tympanomastoidectomy (OTT)”between January 2006 and January 2009 due to COM, 46 patients who underwent ossicular chain reconstruction using type III tympanoplasty were included in the study and their hearing results were compared. Cholesteatoma extends to the attic, antrum, supratubal recess and sinus tympani in 30 patients (65%) of all; 16 patients had cholesteatoma that partially filled the mastoid cavity and mesotympanum. An improvement of 5.75 dB was observed in the average postoperative air-bone gap of our patients. When the postoperative airway thresholds were examined, it was found that 14 (30.50%) of 46 patients did not change, 23 patients (50%) improved, and 9 patients (19.5%) deteriorated. When the postoperative air-bone gaps were examined, it was found that 13 (28.3%) of 46 patients did not change, 25 patients (54.5%) improved, 8 patients (17.2%) deteriorated. In our study, we were able to obtain a dry, stable and reliable ear and a self-cleaning cavity in all patients. In all of them, the membrane graft was observed to be intact during follow-up. Excretion of the inserted autograft materials was not observed in any of our patients. In 1 patient, a meatoplasty revision was required. According to these results, OTT provides both disease eradication and hearing reconstruction in patients who are operated due to cholesteatoma and who require open technique. Type III tympanoplasty method gives satisfactory results for the reconstruction of hearing in ears with damaged ossicles.